Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Tesla e kënaqur me shitjet në vitin 2020

Tesla Inc ka raportuar se shitja e veturave në vitin 2020 ka qenë më e mirë se që është pritur, duke marrë shtytje nga rritja e përdorimit të veturave elektrike. 

Mirëpo, kompania e veturave elektrike ka dështuar për shumë pak të arrijë synimin që kishte vendosur shefi ekzekutiv Elon Musk në fillim të vitit, raporton Reuters.

Kompania ka shitur 499.550 vetura gjatë vitit 2020, sipas të dhënave të Refinitiv, por ishte 450 njësi larg arritjes së shënjestrës së Muskut.

Musk vetë ka thënë se është krenar me këtë arritje.

“Në fillim të Teslas, kam menduar se kemi 10 për qind gjasa të mbijetojmë”, ka shkruar Musk në T]itter.

Aksionet e Teslas janë rritur për 700 për qind vitin e kaluar.

Tesla në fillim të vitit ka thënë se do të kalojë me komoditet shënjestrën prej “500 njësive të shitura” brenda vitit, shënjestër që nuk u ndryshua përkundër pandemisë. Mirëpo, nuk e arriti këtë, ndonëse ishte shumë afër.

Postime të ngjashme

Volkswageni paralajmëron modelin e ri me të cilin do të vendosë standarde të reja

S.B.

Teslas i bie vlera

S.B.

Rënie e shitjes së automjeteve të reja për 33 për qind

R Zh

Gjithnjë e më shumë po vidhen pasqyrat e veturave, hajnat po e përdorin teknologjinë e avancuar të tyre

S.B.

Tesla do blejë nikel nga minierat e Kaledonisë së Re

S.B.

Fiat-Chrysleri dhe PSA-ja shënuan fitime në “vitin pandemik”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...