Tesla i parë i Berlinit mund të vijë muajin tjetër, thotë Musk

Makinat e para që dalin nga fabrika e re e Tesla në Berlin duhet të dalin nga linja e prodhimit qysh muajin e ardhshëm.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, ka thënë Elon Musk në vendin e uzinës të shtunën, përcjell Telegrafi.

Musk shpreson të marrë dritën jeshile në javët e ardhshme për të filluar prodhimin në vend.

Konsultimi i fundit mbi shqetësimet e publikut ndaj fabrikës mbyllet më 14 tetor, pas së cilës Ministria e Mjedisit do të marrë një vendim.

“Fillimi i prodhimit është i bukur, por prodhimi voluminoz është pjesa e vështirë”, i tha Musk një auditori në një festival në vendin e uzinës, shumë prej të cilëve transmetuan drejtpërdrejt fjalimin në mediat sociale.

“Do të duhet më shumë kohë për të arritur prodhimin vëllimor sesa u desh për të ndërtuar fabrikën”.

Ai tha se prodhimi voluminoz do të arrinte në 5,000 ose “shpresojmë 10,000” automjete në ditë.

Ai gjithashtu mbrojti fabrikën kundër kritikëve të ndikimit të tij në mjedis, duke thënë se ajo përdorte “relativisht pak” ujë dhe se prodhimi i qelizave të baterive ishte “i qëndrueshëm”. 

Related posts

Brabus dhe Fostla e transformuan Mercedes-AMG GT 63 S në një “predhë” me 800 kuaj/fuqi

D V

Volkswagen nga viti 2030 pa transmisione manuale

D V

Në vend të gjobave, polica amerikane u shpërndau vauçerë për ndërrimin e dritave të prishura në veturë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More