Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

TESLA KA SUPERKOMPJUTERIN E PESTË MË TË SHPEJTË NË BOTË

Superkompjuteri ka për qëllim të ndihmojë në mësimin e autopilotit Tesla se si të ngasë plotësisht në mënyrë autonome.

Shefi i Inteligjencës Artificiale në Tesla Andrej Karpathy prezantoi superkompjuterin e ri të prodhuesit të veturave në një panair tregtar për njohjen e imazhit. Kompjuteri përbëhet nga gjithsej 5,760 GPU.

Kjo i jep atij një prodhim total prej rreth 1.8 EFLOPS. Sipas listës aktuale të superkompjuterëve më të shpejtë, ai do të ishte i 5. Siç tha Karpathy, megjithatë, ai dhe ekipi i tij nuk kanë bërë ende standardet e nevojshme për t’u përfshirë në listën e TOP500.

Superkompjuterët po ndihmojnë për të zëvendësuar sensorët e radarit dhe LIDAR

Superkompjuteri do të përdoret për të trajnuar inteligjencën artificiale dhe për të krijuar rrjete nervore. Me këtë, Tesla dëshiron të realizojë vizionin e një veture plotësisht autonome pa pasur nevojë për radarë ose sensorë LIDAR. Sepse Elon Musk është ende i bindur se lundrimi autonom, thjesht me kamera, është e ardhmja.

Përparësia e kësaj është se teorikisht funksionon kudo. Me një sistem të bazuar në LIDAR, hartat digjitale shumë precize duhet të krijohen paraprakisht për të gjitha vendet ku mund të jetë në lëvizje vetura vetë-drejtuese.

Superkompjuteri Tesla vlerëson regjistrimet nga 8 kamera në veturë në kohë reale, secila regjistrim me 36 korniza në sekondë. Në mënyrë që të njohë mjedisin, përdoruesit e tjerë të rrugës, shenjat e rrugës, objektet, etj në kohë reale dhe të reagojë ndaj tyre po aq shpejt sa një person, ai ka nevojë për këtë performancë jashtëzakonisht të madhe.

Rezultatet përdoren për të trajnuar rrjetet nervore. Në bazë të kësaj, çdo Tesla në fund të fundit duhet të jetë në gjendje të ngasë plotësisht në mënyrë autonome në të ardhmen pa pasur nevojë për një shofer.

Postime të ngjashme

Google Maps në iOS më në fund ka një mënyrë të errët

D V

Pas BBC-së, Florian Kunushevci zbuloi probleme edhe në sistemin e sigurisë të NASA-s

D V

Raportohet për probleme në Facebook Messenger

D V

Microsoft do t’iu kërkojë të gjithë punëtorëve amerikanë dëshmi të vaksinimit

D V

Ky është telefoni më i shitur nga Samsung

D V

Honor zbulon X20 5G të ri më 12 gusht

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...