Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Tesla kërkon të investojë në Indonezi

Indonezia ka marrë propozim nga kompania për prodhimin e veturave elektrike, Tesla, për të investuar në prodhimin e këtyre veturave. Këtë e ka bërë me dije nënkryetari i drejtorisë për Investiem dhe Koordinim të Minierave, Septian Hario Seto.

Indonezia është prodhuesi më i madh në botë i nikelit, një material kyç për bateritë EV dhe ka Tesla ka propozuar që të investojë për të ndihmuar zhvillimin e planeve të saj ambicioze të industrisë EV dhe baterive.

“Unë pranova propozimin e tyre. Javën e ardhshme do t’i takojmë për të marrë një shpejgim zyrtar”, ka thënë Septian, njofton Reuters.

Septian nuk ka dhënë detaje të hollësishme mirëpo ka thënë se fokusi i diskutimeve të tyre ishin bateritë dhe zgjidhjet për ruajtjen e energjisë.

“Nëse ata duan ta blejnë vetëm lëndën e parë, ne nuk jemi të interesuar. Ky propozimi është përtej marrjes së lëndës së parë”, ka shtuar ai.

Postime të ngjashme

Mercedes SLR McLaren 722 By MSO kushton 2.6 milionë euro

D V

Shitet Toyota Land Cruiser që i përket Tom Hanks

D V

Lucid sfidon Teslan

D V

Me vetëm 50 kilometra të përshkuara, shitet vetura Dode Viper prodhim i viti 1992

D V

Tesla po pezullon dërgesat e Modelit të ri S

D V

Kjo Skoda nuk guxoi të garonte për shkak të Luftës së Ftohtë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...