Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Tesla me veturë të re: Më e shpejt, tre motorë dhe shumëçka tjetër

Tesla Model S Plaid do të kushtojë 140,000 dollarë.

Prodhuesi amerikan njoftoi se Model S Plaid do të fillojë shitjen në vitin 2021 dhe se do të jetë modeli më i shpejtë i prodhimit në botë kur të shfaqet në treg, transmeton Telegrafi.

Të paktën derisa të dalin në shitje makina si Rimac C_Two, Pininfarina Battista, Lotus Evia dhe Tesla Roadster.

Modeli S Plaid do të jetë kulmi i prodhimit të Tesla deri më tani.

Siç thonë ata në kompaninë Tesla, ajo do të përdorë tre motorë elektrikë me një fuqi totale të kombinuar prej mbi 1,100 kuaj fuqi!

Kjo, sipas tyre, është e mjaftueshme që makina të përshpejtojë nga 0 në 100 km / orë, në më pak se 2 sekonda.

Shpejtësia maksimale do të jetë 320 km / orë.

Postime të ngjashme

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

Vetura unike e gatshme t’i dorëzohet pronarit, Bugatti La Voiture Noire u shit për 16.7 milionë euro

Dafina Vidishiqi

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

BMW E28 Alpina B9 nga viti 1983 del në shitje për 35 mijë euro

Lea Muslija

Audi RS Johann Abt Signature Edition, vjen me motor tejet të fuqishëm që zhvillon shpejtësi marramendëse

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...