Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Tesla nuk ka frenim! Në vitin 2020, aksionet u rritën 700 për qind

Prodhuesi i famshëm i makinave elektrike, Tesla Inc., mund të vazhdojë këtë vit me rritjen e pabesueshme që përjetoi, për të, vitin e artë 2020.

Aksionet e Tesla-s kanë kapërcyer 90% rritje vetëm në tre muajt e fundit, kurse gjatë gjithë vitit të kaluar, aksionet e Tesla-s janë rritur rreth 700% .

Pas katër tremujorëve të njëpasnjëshëm të fitimeve, kompania arriti sukses të madh në dhjetor të vitit të kaluar duke arritur në listën e indeksit të aksioneve S & P500.

Një nga faktorët më të rëndësishëm pozitivë është zgjerimi i madh i tregut kinez ku kërkesa për makina elektrike parashikohet të rritet me 40% në vitin 2021.

Qeveria kineze kohët e fundit prezantoi ligje të reja që ofrojnë mbështetje për blerësit e makinave elektrike, të cilat duhet të stimulojnë rritjen e kërkesës.

Tesla njoftoi në janar se do të hynte gjithashtu në tregun indian ku do të krijonte një degë për të shitur automjetet e saj.

Postime të ngjashme

Novitec ka përgatitur një Ferrari 812 GTS më të gjerë, më të ulët, më të shpejtë dhe madje më të fortë

D V

Audi Quattro prodhim i vitit 1980 shitet me çmim rekord, për 163.000 funte – ka vetëm 9.700 milje të kaluara në 30 vite “jetë”

D V

Lamborghini Miura, e cila ka kaluar më shumë se 40 vjet në garazh, do të dalë në ankand

D V

Veturat luksoze po shkatërrohen në “varrezat” kineze

D V

Domethënia e logos – Tesla!

D V

Golf GTI u shit për gati 45,000 euro

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...