Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Tesla planifikon të eksportojë “Model 3” të Kinës në Azi dhe Evropë

Zhurnal Ads

Tesla po planifikon të eksportojë automjete Model 3 të prodhuara në Kinë për në tregun aziatik dhe evvropian, thonë burime për Reuters.

Prodhuesi i automjeteve amerikane, i cili filloi të prodhojë sedanë elektrikë Model 3 nga fabrika në Shanghai në dhjetor, planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjetet Model 3 të Kinës në Japoni dhe Hong Kong, njoftojnë këto burime.

Tesla nuk është përgjigjur menjëherë pas këtyre komenteve.

Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të prodhuar automjetet sportive Model Y dhe duke shtuar linja për të prodhuar më shumë paketime të baterive, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh, transmeton KOHA.

Tesla e cila pretendon të prodhojë 150,000 automjete Model 3 nga Shanghai këtë vit, ka shitur rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Më shumë se gjysma e veturave janë të bardha dhe të zeza, por pse shoferët zgjedhin kryesisht këto ngjyra?

admin

“Mercedesi” bazohet në evolucion, “Tesla” në revolucion

S.B.

Plaku 78-vjeçar drejton veturën Audi TT më të shpejtën në botë

S.B.

Tingulli i Audi SQ8, thjesht i mrekullueshëm

admin

Marrëveshja Mercedes-Aston Martin, aksione në këmbim të teknologjive

S.B.

Kinë, rritje e fortë e shitjeve të automjeteve energjetike

B M
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...