Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Tesla po humbet burimin e të ardhurave që ka qenë thelbësore për fitimet

Tesla është gati të humbasë një burim të të ardhurave nga kredia rregullatore që ka qenë thelbësore për drejtimin pothuajse dy-vjeçar të fitimeve tremujore radhazi.

Stellantis, prodhuesi i veturave i formuar përmes bashkimit të PSA Group dhe Fiat Chrysler, ka thënë të mërkurën se po del nga një marrëveshje evropiane e emetimeve-kredi me Teslan.

Përputhja me standardet më vete do t’i kursejë kompanisë rreth 300 milionë euro, afërsisht dy të tretat e të cilave do t’i kishin shkuar Teslas, ka thënë zyrtari Kryesor i Financave i Stellantis, Richard Palmer.

Tesla ka rritur në mënyrë të vazhdueshme shitjet e kredive rregullatore për prodhuesit e veturave që kanë nevojë për ndihmë në përputhje me standardet e emetimeve që po bëhen më të rrepta në Evropë, Kinë dhe SHBA.

Të ardhurat shkojnë drejtpërdrejt në vijën e fundit të prodhuesit të veturave elektrike dhe zakonisht kanë tejkaluar të ardhurat neto mbi bazën e parimeve të kontabilitetit të pranuara përgjithësisht, ose GAAP. Pa shitjet e kredisë në tremujorët e fundit, kompania do të kishte regjistruar humbje.

Postime të ngjashme

Audi prezanton modelin RS3

Dafina Vidishiqi

Apple po punon për një MacBook Air plotësisht të ri

Dafina Vidishiqi

Tesla Model 3 dhe Model X tashmë vijnë në lojën e famshme PUBG

Dafina Vidishiqi

Prezantohet Porsche 911 GTS: Më shumë fuqi sesa Carrera S

Dafina Vidishiqi

Ford prezanton veturën e re, emërtimin ia dhanë fansat

Dafina Vidishiqi

Alfa Romeo planifikon të prodhojë “GTV elektrike”

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...