Tesla shiti më shumë se 44,000 makina të prodhuara nga Kina në gusht

Shoqata e Makinave të Pasagjerëve në Kinë ka zbuluar se Tesla shiti 44,264 automjete në gusht.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, fabrika gjigante e Tesla në Shanghai aktualisht prodhon Model 3 dhe Model Y për tregun vendas dhe tregjet jashtë shtetit, të tilla si Australia dhe Evropa.

Dhe mediat raportojnë se të dhënat e reja zbulojnë se Tesla shiti 44,264 automjete të prodhuara në Kinë, përfshirë 31,379 për eksport dhe 12,885 në Kinë muajin e kaluar, një rritje e theksuar nga 8,621 makina të shitura në korrik.

Këto shifra pozitive të shitjeve vijnë në një kohë të vështirë për Tesla në tregun kinez.

Shitjet e modeleve të kompanisë ranë ndjeshëm gjatë gjithë majit pas ankesave të publikut në lidhje me kompaninë dhe rritjes së kontrollit të qeverisë.

Këto çështje filluan në prill kur një klient u ngjit në krye të një Model 3 në Panairin e Automjeteve në Shanghai dhe filloi të protestonte kundër “frenave të gabuara” të Modelit të saj 3.

Për më tepër, shqetësimet u ngritën kohët e fundit në lidhje me përdorimin e automjeteve të Tesla nga automjetet e tij për të spiunuar agjencitë kombëtare, duke bërë që qeveria kineze të ndalojë automjetet e saj në objekte të caktuara qeveritare. 

Related posts

Kamionët-trolejbusë hibridë po bëhen realitet në Gjermani

D V

Mbërrin Cobra AC elektrike

D V

‘Arma’ e fshehtë e Dacia kundër gërvishtjeve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com