Tesla u përplas me një veturë policie me autopilotin ndezur, një hetim është duke u zhvilluar

E mira e kësaj është se në aksident nuk ka viktima.

 

Sipas informacionit të shpërndarë në mediat sociale nga një njësi patrullimi e policisë në Florida, një polic me veturë Dodge Charger ishte duke qëndruar buzë rrugës për të ndihmuar shoferin e një SUV Mercedes të ndaluar.

Në një moment Dodge u godit nga një Tesla Model 3 dhe u tërhoq drejt Mercedesit. Shoferi i Tesla më pas deklaroi se menaxhimi i veturës i ishte lënë sistemit të drejtimit autonome të autopilotit të Tesla.

Fotografitë e postuara në mediat sociale dëshmojnë për forcën me të cilën Tesla goditi anën e majtë të Dodge. Së bashku me Dodge, Mercedes u dëmtua gjithashtu, ndërsa rrota e Teslas ra. Lajmi i mirë është se askush nuk u lëndua në aksident.

Përplasja erdhi vetëm disa javë pasi rregullatorët amerikanë filluan një hetim mbi funksionimin e sistemit të autopilotit të Tesla. NHTSA raporton 11 aksidente trafiku që përfshijnë veturat Tesla me autopilot të ndezur.

Related posts

Bentley Bentayga me rrota me fibra karboni

D V

Hyundai Casper është thjesht ‘i papërmbajtshëm’: Një crossover i gjithanshëm për 10 mijë euro

D V

Vetëm për dashamirët e klasikës: Toyota e re tashmë është në shitje

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More