Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Teslas i bie vlera

Kompanisë së veturave elektrike, Tesla, u ka rënë vlera në treg për 267 miliardë dollarë. Vlera e saj në janar ishte 843 miliardë dollarë derisa tani është 567 miliardë. Kjo rënie, siç shkruan theguardian, ndikoi në zvogëlimin e pasurisë së shefit të tij, Elon Musk, i cili ka afro 20 për qind të aksioneve të kompanisë.

Këtë vit, Musk humbi pasuri në rreth 7.5 miliardë dollarë. Ai mbante titullin si njeriu më i pasur në botë ndërsa aktualisht ka 162 miliardë dollarë.

Përderisa Tesla është mbivlerësuar, analistët thonë se kjo mund të jetë një ndër arsyt e rënies së vlerës.

Postime të ngjashme

Volkswageni arrin marrëveshje për pagat me sindikatën IG Metall

S.B.

Citroen prezantoi C5 X – Kombinim i sedanit, SUV-it dhe kamionçinës

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

Fordi nis prodhimin e versionit të ri të veturës më të shitur në SHBA

S.B.

Vetura luksoze që askush nuk e dëshironte – Tatra 700

S.B.

Fordi nis prodhimin e versionit të ri të veturës më të shitur në SHBA

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...