Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Teslas i bie vlera

Kompanisë së veturave elektrike, Tesla, u ka rënë vlera në treg për 267 miliardë dollarë. Vlera e saj në janar ishte 843 miliardë dollarë derisa tani është 567 miliardë. Kjo rënie, siç shkruan theguardian, ndikoi në zvogëlimin e pasurisë së shefit të tij, Elon Musk, i cili ka afro 20 për qind të aksioneve të kompanisë.

Këtë vit, Musk humbi pasuri në rreth 7.5 miliardë dollarë. Ai mbante titullin si njeriu më i pasur në botë ndërsa aktualisht ka 162 miliardë dollarë.

Përderisa Tesla është mbivlerësuar, analistët thonë se kjo mund të jetë një ndër arsyt e rënies së vlerës.

Postime të ngjashme

Ferrari në vitin 2025 do ta lansojë veturën e parë tërësisht elektrike

S.B.

Prezantohet edhe zyrtarisht Mercedes EQS – luks i jashtëzakonshëm dhe brendësi e digjitalizuar

S.B.

Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

S.B.

Audi i bën konkurrencë Maybach-ut

S.B.

Apple konkretizon planet për veturën elektrike, bashkëpunon me kompani të njohura

S.B.

Gjysmë shekulli nga klasiku i Mercedesit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...