Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Thaçi: Aktakuza është e paqëndrueshme, deklarohem i pafajshëm plotësisht

Zhurnal Ads

Prishtinë, 9 nëntor – Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është deklaruar i pafajshëm për aktakuzën që e rëndon nga Gjykata Speciale.

Ai ka thënë se aktakuza është e paqëndrueshme, transmeton Telegrafi.

“Aktakuza është e paqëndrueshme, deklarohem i pafajshëm plotësisht për të gjitha pikat e aktakuzës”, tha ai.

Sekretari administrativ i Dhomave të Specializuara në Hagë, ka lexuar pikat e aktakuzës të cilat e rëndojnë ish-presidentin Hashim Thaçi.

Ai ka thënë se Thaçi akuzohet për vepra penale si krime lufte dhe gjashtë tjera si krime kundër njerëzimit.

“Thaçi akuzohet për këto vepra penale si krime lufte që janë: ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje e paligjshme si dhe për këto vepra penale që janë krime kundër njerëzimit që janë: përndjekje, burgosje, akte tjera çnjerëzore, torturë, vrasje dhe zhdukje me forcë e personave”, u shpreh sekretari administrativ i Speciales.

Ai tha se këto krime u kryen në mes të prillit 1998 dhe gushtit 1999 në Kosovë dhe Shqipëri veriore.

“Ato u kryen në këto vende si: Bajgorë, Llapashticë, Majanc, Potok dhe vende tjera në komunë e Podujevës, vende tjera në komunën e Rahovecit, Drenasit, Ferizajt, Gjilanit, Jabllanicë në Gjakovë, Kaçanik dhe vende tjera në komunën e Lipjanit, Likoc në Skenderaj, Malishevë, në Klinë, Novobërdë, vende tjera në komunën e Prishtinës, Prizrenit, Suharekës dhe Viti dhe Cahan dhe Kukës në Shqipërinë veriore”, tha ai.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Babai rrah vajzën në Prishtinë, i shkakton lëndime

S.B.

Dumoshi takon ambasadorin gjerman në Kosovë

S.B.

Kosovarët që ia mësyjnë Kanadasë duhet t’i kenë parasysh këto rregulla

S.B.

Klubi i Prodhuesve përshëndet miratimin e Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike

admin

Vulin përdor termin “shiptari”, Kamberi: S`mund të ndjehesh i ofenduar nga dikush që s`ka dinjitet

B M

Këshilli i prindërve kundërshton vendimin e Qeverisë për përfundim të hershëm të gjysmëvjetorit të parë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...