Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Thaçi: Me shumë dhimbje kujtojmë 11 shtatorin e vitit 2001

Zhurnal Ads

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar sulmin terrorist në Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 11 shtator 2001, njofton Insajderi.

Me anë të një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se me dhimbje e kujton këtë datë, ku para 19 vjetve humbën jetën rreth tre mijë njerëz.

“Me shumë dhimbje kujtojmë 11 shtatorin e vitit 2001, ku nga sulmet terroriste në Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork dhe në Pentagon humbën jetën mijëra civilë të pafajshëm nga SHBA-ja dhe vende të ndryshme të botës”, ka shkruar ai.

“Por, po ashtu, kujtojmë edhe heroizmin e udhëtarëve në aeroplanin e United Airlines, që parandaluan një goditje tjetër terroriste duke sakrifikuar jetën e tyre me rrëzimin e këtij aeroplani në shtetin e Pensilvanisë. Në kundërpërgjigje ndaj këtyre akteve terroriste, nën udhëheqjen e SHBA-së më pas u krijua fronti global kundër terrorizmit dhe ekstremizmit, ku kontribut të madh ka dhënë edhe shteti ynë”, është shprehur tutje Thaçi.

Ai ka shtuar se Kosova do të mbetet e përkushtuar në luftimin e terrorizmit dhe ekstremizmit.

“Kosova mbetet e përkushtuar në luftimin e terrorizmit dhe ekstremizmit kurdo që cenohen vlerat tona të përbashkëta. Sot, sikurse edhe më 11 shtator 2001, ne ndajmë dhimbjen me popullin amerikan”.

“Populli i Kosovës dhe populli amerikan janë të lidhur ngushtë me miqësi të përjetshme dhe u jemi mirënjohës përherë për mbështetjen e dhënë në ditët më të vështira për ne”, shkruan ai në Facebook.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kosova e Shqipëria të bashkërendojnë prioritetet e sigurisë

R ZH

Haradinaj: Vuçiq po ndihet i fortë tash kur kemi Qeveri të shkarkuar e presidente të dobët në detyrë

S.B.

Hoti: Sulmet e 11 shtatorit në SHBA, tentuan të godasin zemrën e lirisë dhe demokracisë në botës

admin

Ganimete Musliu, Hykmete Bajramit: Ajo dështoi edhe në MTI, e po ashtu dështoi edhe në MASHT

R ZH

Policia konfirmon sulmin ndaj gazetarit Valon Syla

S.B.

Bora mbulon Skënderajn, Jashari: Kemi bërë përgatitjet e duhura për mirëmbajtjen e rrugëve

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...