Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Thaçi: Pa propozimin për njohje reciproke, dialogu është i dështuar dhe në favor të Serbisë

Zhurnal Ads

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka thënë se objektivi i dialogut me Serbinë duhet të jetë njohja reciproke, përndryshe sipas tij, nuk ka kuptim.

“E kam theksuar edhe më herët; ky dialog ka vetëm një kuptim nëse propozimi për njohje reciproke hidhet në tavolinë. Përndryshe, është krejt i pakuptimtë, i panevojshëm dhe i dështuar dhe është në favor të Serbisë, si i tillë që po zhvillohet”.

I pari i shtetit, këto komente i bëri gjatë homazheve me rastin e 31-vjetorit të rënies së heronjve të kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu.

“2 nëntori i vitit 1989, na bashkon të gjithëve në nderim dhe respekt, por edhe krenari të luftës që zhvilluan Afrimi dhe Fahiru, që janë prijetarë të rezuistencës së armatosur të qytetarëve të Kosovës, për liri, shtet dhe bashkim kombëtar”.

“Sot, jam këtu edhe si bashkëluftëtar i tyre, por edhe si president i vendit, që të bëjmë nderimet më të larta shtetërore për jetën, veprën, sakrificën dhe luftën e tyre që ishte bazamenti i UÇK-së dhe bazamenti i lirisë dhe pavarësisë së vendit”, u shpreh ai.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Raporti vjetor i HRW: Aktakuzat për krime lufte në Kosovë, përparim drejt drejtësisë

S.B.

Osmani fton partitë politike në takim të diskutojnë për datën e zgjedhjeve

T E

Hoti: Kemi porositur 1.85 milionë doza të vaksinës antiCOVID

T E

Liderë institucionalë dhe politikë bëjnë homazhe në Reçak

S.B.

Vjosa Osmani infektohet me koronavirus

R ZH

Haxhiu: Pensionet kontributdhënëse duhet t’i marrin të gjithë pensionistët që kanë punuar

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...