Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Thaçi pas takimit me Lajçakun: BE është vonuar me liberalizmin e vizave, njohja reciproke të jetë pika e parë në marrëveshjen me Serbinë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi është deklaruar pas takimit që ka pasur me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, duke thënë se pikë e parë e marrëveshjes me Serbinë duhet të jetë njohja reciproke.

Presidenti Thaçi ka thënë se në takim me Lajçakun është biseduar për dialogun Kosovë-Serbi, transmeton Telegrafi.

“Para pak çastesh përfundova një takim me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Bashkëbisedimi ynë ka qenë korrekt, konstruktiv dhe një bisede e hapur dhe miqësore në drejtimin gjetjes së mundësive për arritjen e marrëveshjes finale mes Kosovës dhe Serbisë, që do të nënkuptonte njohjen reciproke si dy shtete të pavarura dhe sovrane. Dhe me mundësinë që Kosova të anëtarësohet në Organizatën e Kombeve të Bashkuara”, ka thënë Thaçi para mediave, përcjell Telegrafi.

Gjatë konferencës, presidenti ka thënë se në tavolinën e diskutimeve duhet të jetë edhe mundësia për njohje reciproke.

“Unë besoj që e ardhmja e vetme e Kosovës është që të jetë pjesë e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian dhe në këtë drejtim se BE duhet të lëviz më shpejtë në çështjen e liberalizimit të vizave sepse është vonuar shumë dhe po ndodhë një padrejtësi e madhe për qytetarët e Kosovës. Ka ardhur momenti që Bashkimi Evropian të hedh në tavolinë mundësinë për njohje reciproke dhe duhet të jetë pika e parë e marrëveshjes dhe jo të diskutohet për çështje teknike”, shtoi ai.

Postime të ngjashme

Babai i të dy dëshmorëve gjendet i vdekur në pusetë, rasti nën hetime

T E

Kosovë, 6 të vdekur e 592 të infektuar

T E

“6 mijë euro për 600 vota” – si ishin manipuluar qindra vota në favor të Haradinaj-Stubllës

T E

Bekimi rrëfen rënien e Jasharëve, ai ishte në Gjermani me Rifatin, kush ia dha lajmin?

T E

Shtrenjtohet prodhimi në Kosovë

T E

Osmani nga Prekazi: Sakrifica e familjes Jashari rezultoi me pavarësinë e Kosovës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...