Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

The Guardian: Nisja e proceseve në Speciale mund të ketë ndikim të thellë mbi Kosovën

Nisja e proceseve të zvarritura gjyqësore në Speciale mund të ketë ndikim të thellë mbi Kosovën dhe raportet e tensionuara të saja me Serbinë, ka shkruar e përditshmja britanike, “The Guardian” në raportin e saj rreth zhvillimeve në Kosovë të lidhura me Specialen.

Gjatë javës së kaluar, Dhomat e Specializuara për Kosovën kanë urdhëruar arrestimin e tre personave. Salih Mustafa është i arrestuari i parë nga Specialja, pas konfirmimit të aktakuzës ndaj tij, përderisa krerët e OVL-së së UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj dyshohen për frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës.

“Fillimi i procesit të zvarritur mund të ketë efekt të thellë mbi Kosovën dhe raportet e tensionuara të saja me Serbinë. Në qershor, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u akuzua nga Prokurori i Specializuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Akuzat ende nuk janë konfirmuar prej gjyqtarit. Thaçi është marrë në pyetje rreth akuzave gjatë korrikut dhe e ka proklamuar pafajësinë e tij”, shkruan britanikja.

“The Guardian” në vazhdim rikujton se pikërisht këto akuza bënë që Thaçi të mos merrte pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes në Shtëpinë e Bardhë me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.

“Marrëveshja në fund u nëshkrua më 4 tetor nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, por tensione të konsiderueshme mbesin, teksa as Serbia dhe as përkrahësit e saj, përfshirë Rusinë dhe Kinën, deri më tani nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës”, shkruan “The Guardian”.

Postime të ngjashme

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

Asociacioni, a mund t’i tensionojë raportet Kosovë – SHBA?

Dafina Vidishiqi

Osmani e Erdogan bisedojnë për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës e Turqisë

Dafina Vidishiqi

Oda e Infermierëve kërkon nga MSh të shqyrtoj vendimin për angazhimin e mbi 300 infermierëve

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...