Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Thesari i Epokës së Bronzit gjendet i fshehur në pyllin suedez

Një burrë që po eksploronte një pyll në Suedinë perëndimore ra rastësisht në gjurmët e një thesari të Epokës së Bronzit, që mendohet të jetë rreth 2500 vjeçar.

Në sendet e gjetura janë rreth 50 artikuj, të tilla si gjerdanë, byrzylykë dhe vëthë.

Hartografi Thomas Karlsson deklaron se kur gjeti këto sende të vjetra në fillim mendoi se ishte një llambë, por kur e pa nga afër kuptoi se kishte të bënte me stoli të vjetra.

Arkeologët suedezë thonë se është shumë e rrallë të gjesh një thesar të tillë në pyll, pasi fiset antike zakonisht i fshihnin objekte të tilla në lumenj ose në ligatina.

Postime të ngjashme

Jean-Michel Basquiat artisti i parë me dy vepra në ankand

S.B.

Rikthehet muzika në La Scala

S.B.

Albert Z. Zholi: “Melodia e jetës” vëllimi me drithërime poetike i Lumnie Hotit

S.B.

Filmi i Blerta Bashollit, “Zgjoi” do të shfaqet në rrjete kinemash në tri kontinente

S.B.

Nis hartimi i “Historisë së shqiptarëve”/ Paskal Milo: Mid’hat Frashëri, bashkëpunim me Zervën gjatë luftës

S.B.

Polifonia që tërheq turistë/ Gjirokastër, në verë priten më shumë festivale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...