Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

“Tik Tok” në procedim zyrtar nga garantuesi i sigurisë “Privacy”

Romë, 29 dhjetor – Mungesa e vëmendjes ndaj mbrojtjes së të miturve, ndalimi i regjistrimit për fëmijë që mund të anashkalohet lehtësisht, transparenca dhe qartësia e ulët në informacionin e dhënë për përdoruesit, cilësimet e paracaktuara që nuk respektojnë privatësinë, janë disa nga shkeljet kryesore që Garantuesi për Mbrojtjen e të Dhënave Personale (Privacy) ka kontestuar kundër “Tik Tok”, rrjetit social të përdorur veçanërisht nga të rinjtë.

“Kohët e fundit kemi marrë një komunikim nga garantuesi “Privacy” për mbrojtjen e të dhënave personale. Ne po përfundojmë verifikimin e përfundimeve të autoritetit dhe do të vazhdojmë të bashkëpunojmë me garantuesin për të dhënë informacion”, tha një zëdhënës i “TikTok”.

Privacy thekson se te “Tik Tok”, para së gjithash, metodat e regjistrimit në rrjetin social nuk mbrojnë në mënyrën e duhur të miturit.

Gjithashtu, kohët e mbajtjes së të dhënave janë të papërcaktuara në lidhje me qëllimet për të cilat ato grumbullohen.

Më në fund, rrjeti social paravendos profilin e përdoruesit si “publik”, duke lejuar shikimin maksimal të përmbajtjeve të botuara në të, një cilësim i paracaktuar në kundërshtim me legjislacionin për mbrojtjen e të dhënave.

Kompania do të ketë 30 ditë kohë për të dërguar informata mbrojtëse dhe mundësisht të kërkojë të dëgjohet/ANSA.

Postime të ngjashme

Kritikohet Facebooku se ndihmoi shitjen e zonave të mbrojtura në Amazonë

S.B.

AMD lëshon kartën e re grafike RX 6700 XT për të luajtur në 1440p

S.B.

Clubhouse merr konkurrencë: Instagram prezanton një mundësi të re interesante

S.B.

Sërish paditet Apple, iPhone qëllimisht po i vjetërson

S.B.

Pa USB-C: Ky mund të jetë lidhësi i ri i iPhone

S.B.

Çfarë mund të bëjë një TV që kushton 330 mijë euro?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...