Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

TikTok do ta padisë Shtëpinë e Bardhë!

Zhurnal Ads

TikTok po planifikon të padisë administratën Trump, duke kundërshtuar urdhrin ekzekutiv të presidentit që ndalon shërbimin nga Shtetet e Bashkuara.

Aplikacioni për shpërndarjen e videove jashtëzakonisht të popullarizuara me muzikë do të ngrejë padi federale kundër Shtëpisë së Bardhë të martën, thuhet sipas një personi që ishte përfshirë direkt në padinë e ardhshme, por i cili nuk ishte i autorizuar të fliste për kompaninë.

Ai do të paraqitet në Gjykatën e Qarkut të Sh.B.A-së për Qarkun Jugor të Kalifornisë, ku bazohen operacionet amerikane të TikTok, tha ky burim.

NPR ka mësuar se procesi gjyqësor do të argumentojë se veprimi i gjerë i Presidentit Trump është antikushtetues sepse nuk arriti t’i japë kompanisë një shans për t’iu përgjigjur. Ai gjithashtu pretendon se arsyetimi i sigurisë kombëtare të administratës për urdhrin është i pabazë, sipas burimit.

“Ai bazohet në spekulime dhe hamendje të pastra,” tha burimi. “Urdhri nuk ka gjetje faktesh, thjesht përsërit retorikën që ka shkelur në lidhje me Kinën.”

Shtëpia e Bardhë nuk pranoi të komentojë çështjet gjyqësore të pritura, por mbrojti urdhrin ekzekutiv të presidentit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Top 10 faqet më të vizituara të vitit për torrent

S.B.

YouTube mund të dënohet 2.7 miliardë euro për shkelje të privatësisë së fëmijëve

admin

Modeli i ardhshëm i Apple me super kamera – por nuk do të quhet iPhone 13

S.B.

Pas TikTok, mania e re është Twitch

S.B.

Apple, ngjarja e shtatorit 2020: Çfarë do të shohim dhe çfarë mund të mos shohim nga kjo ngjarje?

admin

Bitcoin kapërcen kufirin e tij historik të çmimit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...