Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

TikTok refuzon shitjen

Presidenti Amerikan Donald Trump kishte dhënë afat përfundimtar datën 15 Shtator që aplikacioni të shitej ose të dëbohej nga SHBA.

Microsoft tha se oferta e kompanisë për të blerë operacionet Amerikane të TikTok është refuzuar duke i hapur rrugë një tentative të fundit nga Oracle.

Presidenti Amerikan Donald Trump kishte dhënë afat përfundimtar datën 15 Shtator që aplikacioni të shitej ose të dëbohej nga SHBA.

Administrata Trump thotë se TikTok dhe aplikacione të tjera Kineze janë kërcënim për sigurinë kombëtare. Microsoft dhe Oracle kanë qenë në krye të garës për blerjen e TikTok nga kompania Kineze ByteDance.

Wall Street Journal dhe Reuters raportuan një ditë më parë se Oracle kishte fituar garën duke cituar burime të afërta me çështjen.

Aplikacionet si TikTok, WeChat dhe kompanitë e prodhimit të pajisjeve si Huawei akuzohen se grumbullojnë informacione të përdoruesve për llogari të qeverisë Kineze.

Kompanitë mohojnë akuzat ndërsa edhe Huawei do të përballet me sanksione të reja duke filluar nga data 15 Shtator. TikTok është shembulli i dytë i një kompanie që pëson nga lufta tregtare SHBA-Kinë që ka nisur prej disa vitesh.

Me mbi 100 milionë përdorues, fati i aplikacionit popullor të shpërndarjes së videove me metrazh të shkurtër mbetet i paqartë.

As Microsoft as Oracle nuk shihen si kompanitë e duhur për të blerë një aplikacion me një audiencë të re siç është TikTok. /PCWorld Albanian

Postime të ngjashme

Facebook thotë se ka ndaluar një fushatë spiunimi të inteligjencës palestineze

S.B.

Apple së shpejti do të përditësojë softuerin – emoji të rinj dhe ndryshime të mëdha të privatësisë

S.B.

Apple bëri një gabim të madh me iMac e ri

S.B.

Pronari i Daily Mail padit Google mbi rezultatet e kërkimit

S.B.

Teknologjia 5G së shpejti në dispozicion për qytetarët e Maqedonisë

Z H

Apple prezantoi një iMac më të hollë me çip M1 dhe ngjyra të ndritshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...