Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Top 10 veturat elektrike më të kërkuara në BE

Pjesa e tregut e automjeteve elektrike në BE vazhdon të rritet në 2021.

Në vitin 2019, makinat me bateri përbënin 3.4% të të gjitha automjeteve të pasagjerëve të regjistruar rishtas në Bashkimin Evropian.

Dhe në vitin 2020, pjesa e tyre e tregut u rrit në 9.7% ndërkohë që në mars të vitit 2021, ajo u rrit në 16% të shitjeve totale në BE, transmeton Telegrafi.

Një nga arsyet për këtë rritje duhet të gjendet në ofertën më të lartë të EV krahasuar me vitet e mëparshme, dhe sigurisht që është domethënëse që Volkswagen Group ka lëshuar në treg disa vetura të reja elektrike, më e volitshmja prej të cilave është VW ID.3.

Sidoqoftë, makina elektrike më e shitur në BE në mars 2021 (pa llogaritur tri vendet Balltike dhe Luksemburgun) ishte Modeli 3 i Tesla-s. 23,616 prej këtyre automjeteve u janë dorëzuar klientëve atë muaj.

Ajo pasohet nga Hyundai Kona EV (5,650 njësi) dhe Renault Zoe (5,373).

Pesë të parat gjithashtu përfshinin dy Volkswagen-ë elektrikë – ID.3 dhe ID.4.

Shikoni listën e plotë të top-10 më poshtë.

1 Tesla Model 3
2 Hyundai Kona elektrike
3 Renault Zoe
4 ID e VW.3
5 ID e VW.4
6 Nissan Leaf
7 VW e-Up!
8 Kia e-Niro
9 Peugeot e-208
10 FIAT 500 elektrike.

Postime të ngjashme

BMW punon me kompozitor të njohur për të krijuar zërin e veçantë të veturave elektrike

S.B.

Audi R8 prek lehtësisht shpejtësinë 335 km/orë, më shumë se maksimumi i deklaruar

S.B.

Me veturë tërheq kamp-shtëpizën nëpër një autostradë në Britani, shoferi nuk e dinte që i ishte shfryrë goma – ndalet nga policia

S.B.

Ky “Chevrolet” i vitit 1960 është bërë aq tërheqës sa ‘do të shpenzonit edhe centin e fundit për ta blerë atë’!

S.B.

Tesla po humbet burimin e të ardhurave që ka qenë thelbësore për fitimet

S.B.

Renaulti vitin e ardhshëm lanson veturën e parë elektrike

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...