Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Topa zjarri dhe rënia e meteorëve – shtatë gjëra të çuditshme që kanë rënë nga qielli

Shkëmbinjtë hapësinorë rrëzohen në Tokë duke sjellë përbërës që ishin formuar miliarda vjet më parë. Anijet kozmike kur nisen nga toka shpesh shpërthejnë kur kanë probleme të ndryshme. Dhe nganjëherë, iguanat bien nga pemët dhe zbresin në tokë.

Këtu keni një listë të shtatë objekteve intriguese – dhe disa zvarranikëve – që bënë tituj kryesorë të rënies nga qielli, transmeton Telegrafi.

Top zjarri shpërthyes, jeshil mbi detin Tasman

Studiuesit kapën një video të pabesueshme kur një meteor i gjelbër dhe i ndritshëm kapi bregun jugor të Tasmanisë, Australi – megjithëse pak për fat të keq, videoja është në të zezë dhe në të bardhë.

Një anije kërkimore e quajtur Investigator , e cila operohet nga agjencia kombëtare e shkencës australiane, CSIRO, filmoi topin e zjarrit ndërsa shpërthente në atmosferën e Tokës, kalonte qiellin dhe më pas u shpërbë mbi detin Tasman.

Njerëzit që ishin dëshmitarë të meteorit thanë se ai dukej i gjelbër me sy të lirë.

Meteori si ylberi u gjet në Kosta Rika

Një shkëmb hapësinor me ngjyrë ylberi u shkatërrua në Kosta Rika në vitin 2019 dhe shpërndau mbeturinat midis fshatrave La Palmera dhe Aguas Zarcas. Tani, studimet e vazhdueshme lënë të kuptohet se topi i zjarrit mund të përmbajë blloqet kimike të ndërtimit të jetës.

Meteori i butë fillimisht u nda nga një asteroid më i madh , i cili u formua nga pluhuri nga një mjegullnajë antike. Kjo mjegullnajë më vonë do të lindte Sistemin tonë Diellor. Meteori i ylbert përmban përbërje komplekse të karbonit, të cilat mund të përfshijnë aminoacide, të cilat mund të bashkohen për të formuar proteina dhe molekula si ADN-ja.

Shpërthimi i papritur i një prototipi SpaceX

Programi Starship i SpaceX nisi një prototip të quajtur SN8 gjatë një fluturimi provë në lartësi të lartë, dhe të gjitha shkuan sipas planit – përveç uljes. Prototipi u ngrit nga struktura e SpaceX Boca Chica, Texas dhe shkoi lartë rreth 7.8 milje (12.5 kilometra) në qiell, duke kryer manovra komplekse ajrore gjatë rrugës.

Automjeti më pas zbriti në një shenjë të caktuar uljeje në tokë, por ajo zbriti shumë shpejt dhe shpërtheu në flakë. Shpërthimi ndodhi vetëm 6 minuta dhe 42 sekonda pasi u ngrit.

Një meteorit në Miçigani

Një meteor u shkatërrua në qiell mbi Hamburg, Michigan, dhe pjesët ranë poshtë në një liqen të ngrirë poshtë. Kjo ishte në janar të vitit  2018, dhe shkencëtarët njoftuan se meteori përmbante mijëra përbërës organikë që u formuan miliarda vjet më parë.

Përbërjet datojnë që në ditët e para të Sistemit tonë Diellor, që do të thotë meteoritë që u rrëzuan në Tokën e re mund të kenë molekula të ngjashme. Atëherë, përbërësit organikë nga meteorët mund të ishin përfshirë në mikrobe primitive, tha ekipi, kështu që studimi i meteorit të Miçiganit mund të na japë një vështrim të shkurtër në jetën e hershme në planet.

Mbeturinat e kometës mund të kenë rrafshuar një fshat antik sirian

Fshati prehistorik i Abu Hureyra në Sirinë veriore strehoi fermerët e parë të njohur në Tokë, por më pas një incident misterioz dhe i zjarrtë shkatërroi qytetin, duke lënë kryesisht mbetjet e kasolleve të kashtës të veshura me karbon.

Midis rrënojave, ekskavatorët gjetën gjithashtu sfera qelqi të formuara nga shkrirja e tokës, mostra të pasura me hekur dhe squfur dhe nanodiamanë.

Shkencëtarët kohët e fundit i shqyrtuan më nga afër këto materiale qelqi dhe zbuluan se ato mund të ishin formuar vetëm në temperatura mbi 3,630 F (2,000 C). Ekipi arriti në përfundimin se fragmente nga një kometë që kalonte ka të ngjarë të shpërthejnë mbi fshat, duke lëshuar një valë të nxehtë të zjarrtë që digjte fshatin dhe tokën nën të.

Asteroidi që vret dinosaurët goditi në këndin më të keq të mundshëm

Shkëmbi monstruoz i hapësirës që zhduku dinosaurët u përplas në Tokë në një kënd kaq të pjerrët, saqë dinosaurët kurrë nuk patën asnjë rast. Shkencëtarët modeluan rrugën e asteroidit dhe zbuluan se ai goditi në një kënd prej rreth 60 gradë mbi horizontin.

Krahasuar me këndet e ndikimit më të cekët, kjo trajektore bëri që asteroidi të hidhte rreth tre herë më shumë squfur dhe dioksid karboni në atmosferë, sipas modelit.

Gazi i lëshuar nga ndikimi shkaktoi ndryshimin global të klimës dhe vrau 75 për qind të të gjithë jetës në Tokë, duke përfshirë të gjithë dinosaurët.

Iguana duke rënë mbi Florida

“Temperatura të ftohta me një shans për të rënë zvarranikët” – ky është në thelb paralajmërimi që Shërbimi Kombëtar i Motit dërgon kur temperatura bie nën 40 gradë Fahrenheit (4.4 gradë Celsius) në Florida të Jugut.

Kjo sepse, kur moti bëhet i freskët, iguanat që rrijnë zakonisht në majë të pemëve bëhen shumë të lodhura për t’u mbajtur në degë. Ndërsa metabolizmat e tyre ngadalësohen, hardhucat ngurtësohen, bien në tokë dhe duken të vdekura; por sapo koha të ngrohet, ato kthehen përsëri në veprim.

Postime të ngjashme

Cili nga këta katër katrorë është i ndryshëm nga të tjerët?

S.B.

Njihuni me oficerin 91 vjeçar të policisë në SHBA, i cili nuk ka në plan të pensionohet

S.B.

Shakaja në TikTok, e bën nënën të mendojë se vendi i saj po sulmohet me armë bërthamore

S.B.

Adoleshenti kapet duke shikuar pornografi, ndëshkohet së bashku me familjen nga regjimi i Kim Jong-un

S.B.

Ajo bëri një tatuazh pak para pandemisë dhe tani i duhet ta fshehë atë për shkak të asaj që shkruan

S.B.

Ndodh edhe kjo, burri nga Gjermania kaloi tre javë duke kërkuar se ku e kishte parkuar makinën

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...