Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Topallov: Maqedonia e Veriut është një Kore Veriore e Ballkanit

Shkup, 11 shkurt – Anëtari i Komisionit të historisë nga Bullgaria Kiril Topallov me retorikë të ashpër ndaj Shkupit. Akuzoi kolegët e tij maqedonas se e falsifikojnë historinë. Nga Sofja gjuhë e ashpër edhe për trashëgiminë kulturore dhe gjuhën maqedonase. Kreu i komisionit nga pala maqedonase Dragi Gjeorgiev nuk i komentoi deklaratat e kolegëve të tij. Ndërkaq sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani Sofja zyrtare nuk e konteston identitetin maqedonas.

“Maqedonia e Veriut është një Kore Veriore e Ballkanit. Më vjen keq por kjo është e vërteta. Aso censure të rreptë, aso totalitarizmi që ekziston atje, ne shumë kohë më parë i kemi harruar”, tha Kiril Topallov, Anëtar i Komisionit të historisë, transmeton Alsat, përcjell Zhurnal.mk

Porosi të ashpra nga anëtari i Komisionit të historisë nga Bullgaria, Kiril Topallov. Ai pretendon se Maqedonia e Veriut falsifikon gjithçka që mundet dhe askush nuk ka qasje në arkivat, ku “ruhet” e vërteta. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Deri në tre orë pritje në kufirin Serbi-Maqedoni! Mërgimtarët ankohen: Kjo është e tepërt

D V

Këto vendime solli kryesia qendrore e ASH-së

D V

Bexheti në mbështetje të vlerave kulturore e artistike

D V

Mersel Bilalli: Në duart e Besës është “çelësi i qeverisë”

D V

Ohri mbeti në listën e UNESCO-s, do të jetë nën mbikëqyrje të rreptë

D V

U harxhuan miliona, por shatërvanët në qendër të Shkupit nuk punojnë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...