Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Topalov i përgjigjet Gjeorgievskit: Të hap sytë e bashkëqytetarëve të tij

Sofje, 18 tetor – “Ljubco Gjeorgievski duhet të luftojë për kauzën për të cilën po flet, por jo në Bullgari, por në Maqedoninë e Veriut. “Ne në Bullgari jemi të vetëdijshëm për të vërtetën historike dhe ajo nuk ka asgjë për të hapur sytë tanë,” tha në një intervistë për BGNES profesori bullgar Kiril Topalov, anëtar i Komisionit të Përbashkët Bullgaro-Maqedonas për Çështjet Historike.

Gjeorgievski njoftoi se do të vizitojë Bullgarinë në ditët në vijim për të ndihmuar në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis dy vendeve. Në një intervistë me Alsat Gjeorgievski, ai u bëri thirrje maqedonasve që të lexojnë dokumentet arkivore për të zbuluar të vërtetën.

“Nuk ka falsifikime, gjithçka është në origjinal. “Ju mund të shihni kudo që një Maqedonas dhe një Bullgar janë të njëjtë,” theksoi Gjeorgievski.

“Ljubco Gjeorgievski duhet të hapë sytë e bashkëqytetarëve të tij. Ky është misioni i tij “, është kategorik Topalov.

Sipas tij, Gjeorgievski duhet të bindë bashkëqytetarët e tij të ndalojnë fushatën anti-bullgare.

“Është absurde sepse Bullgaria po lufton për Maqedoninë e Veriut. Ne e njohëm për herë të parë pavarësinë e tyre në 1992, i ndihmuam kur ishte një embargo, u dhamë tanke dhe topa për t’u mbrojtur. “Ne i shpëtuam ata nga hakmarrja e diktatorit Jugosllav Sllobodan Millosheviç,” tha Topalov. 

Ai thotë që Gjeorgievski duhet të përpiqet të ndryshojë idetë dhe vetë-ndërgjegjësimin e shoqërisë maqedonase në vend. 

Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se ish kryeministër Ljubco Gjeorgievski dhe Boris Trajkovski, si president, u përpoqën të ndiqnin një politikë vëllazërore dhe miqësore ndaj Bullgarisë, për të cilën paguanin.

“Njëri u margjinalizua dhe tjetri vdiq në një aksident ajror. “Fatkeqësisht, me largimin e tyre nga politika në Maqedoni, kishte një valë të tmerrshme të furishme pikëpamjesh anti-Bullgare,” tha Topalov. 

Postime të ngjashme

Opozita kritikon Bujar Osmanin për diplomacinë ekonomike të Maqedonisë së Veriut

R Zh

Reklamat e qeverisë vënë në pikëpyetje lirinë e shprehjes

R Zh

Prof.dr. Vetoni Latifi sjell librin e tij më të ri mbi Marrëdhëniet Ndërkombëtare

R Zh

Në kërkim të pronarëve të vërtetë të kompanive

T E

Zhurnal mëson / Anketës së Grubit dhe Osmanit e shpalosur në mbledhjen e fundit të kryesisë së BDI-së si në kohën e Enver Hoxhës, diktatorit! Pakënaqësia vazhdon…

R Zh

10 të vdekur, 333 raste të reja dhe 268 të shëruar nga Covid 19

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...