Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

“Topi i zjarrtë” mbi Kanadanë, drita e pazakontë në qiell çuditi qytetarët – u konstatua se bëhet fjalë për meteor

Një top i madh i zjarrtë ka ndriçuar qiellin mbi Alberta të Kanadasë, duke i lënë të çuditur banorët e atjeshëm.

Megjithatë, ekspertët thonë se nuk ka arsye për brenga – pasi që bëhet fjalë për një meteor ndriçues, transmeton Telegrafi.

Kamerat e sigurisë në rajonin e Kalgari, kanë kapur momentin kur një dritë e pazakontë ndriçon qiellin rreth orës 6:30. E dëshmitarë të kësaj skene ishin banorët e Edmontown dhe Saskachevan.

Ekspertët e meteorëve kanë publikuar pamjet e topit të zjarrtë – duke shpjeguar se bëhet fjalë për një meteor ndriçues që është futur në atmosferën e Tokës.

Deri më tani nuk dihet nëse pjesë të këtij meteori kanë rënë në tokë, ndërsa mbi 300 njerëz kanë raportuar autoritetet përkatëse për atë se çfarë kishin parë – duke besuar fillimisht se bëhet fjalë për sulm bërthamor.

“Për një moment mendova se bëhet fjalë për ndonjë raketë bërthamore apo diçka që e ka krijuar njeriu”, ka thënë një dëshmitar që është identifikuar si Chris.

Postime të ngjashme

Videoja virale e qenit që e shpëton qenin tjetër nga mbytja në pishinë

S.B.

Gruaja u shkurorëzua nga burri pasi vuri re një detaj në foton e tij

S.B.

Një mace “kurioze” u ngjit me alpinistët në majën e një mali zviceran

S.B.

Gruaja britanike e vendosë shtëpinë në shitje, pasi thotë se mund të shohë fqinjët duke bërë dush

S.B.

Disa vidra në një akuarium në Atlanta rezultojnë pozitive me koronavirus

S.B.

Çifti në Indi u zhvendos 18 herë në tre vjet për shkak të frikës së gruas nga buburrecat

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...