Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Tortura kineze ndaj ujgurëve, shpërthejnë protestat në Belgjikë

Në kryeqytetin e Belgjikës u mbajt një protestë ku u dënuan torturat dhe dhuna ndaj ujgurëve në Kinë.

Në protestën e mbajtur në Sheshin Albertina në Bruksel morën pjesë aktivistë dhe anëtarë të disa shoqatave dhe organizatave joqeveritare.

Rreth njëqind protestues të tubuar dënuan fuqishëm torturat ndaj anëtarëve të komunitetit ujgur në Xinjiang.

Protestuesit mbanin pankarta me mbishkrime: “Liri për ujgurët”, “Stop gjenocidit” dhe “Mbyllni kampet e përqendrimit”.

Në fjalimet e tyre, organizatorët theksuan se Kina kishte burgosur rreth tre milionë ujgurë në kampe përqendrimi dhe se autoritetet kineze ishin përpjekur të fshehin ekzistencën e kampeve të tilla nga pjesa tjetër e botës.

Ata shtuan se ngritja e kampeve të tilla të përqendrimit ishte një shkelje e qartë e të drejtave të njeriut.

Abdulmuttalip Omerov, president i Shoqatës së Ujgurëve në Belgjikë, tha se qeveria kineze po ndjek një politikë shtypëse që ua ndalon muslimanëve të agjërojnë dhe të luten.

Provinca Autonome Xinjiang është provinca më e madhe kineze me një popullsi kryesisht muslimane të përbërë nga anëtarë të bashkësisë etnike turke të ujgurëve dhe kazakëve etnikë.

Organizatat kineze të të drejtave të njeriut janë përpjekur për një kohë t’i tregojnë komunitetit ndërkombëtar për problemin e komunitetit ujgur në Xinjiang në të cilin miliona njerëz janë burgosur në kampe, njofton oranews.

Organizata ndërkombëtare Human Rights Watch (HRW) në një raport tha se shumë njerëz në Xinjiang kishin përfunduar në paraburgim në të ashtuquajturat qendra të edukimit politik në dy vitet e fundit dhe se ata u konsideruan të rrezikshëm nga autoritetet që urdhëruan të ashtuquajturin veprim parandalues ​​policor.

Pekini zyrtar mohon ekzistencën e kampeve të tilla në Xinjiang dhe Ministria e Punëve të Jashtme kineze pretendon se këto janë qendra që përdoren ekskluzivisht për arsimin profesional.

Postime të ngjashme

SHBA dëbon 24 diplomatë rusë

D V

Pashinyan merr sërish mandatin për krijimin e qeverisë së re

D V

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

D V

Situatë e rëndë me zjarret në Greqi

D V

Miliona evropianë nuk kanë para për pushime verore

D V

Roja i kampit nazist do të dalë para gjykatës në Gjermani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...