Toyota do të ulë prodhimin global me 40 për qind

Toyota do të zvogëlojë prodhimin mbarë botëror të automjeteve me 40 për qind në shtator për shkak të mungesës globale të mikroçipit.

 

Prodhuesi më i madh i makinave në botë kishte planifikuar të prodhonte pothuajse 900 mijë vetura muajin e ardhshëm, por tani e ka zvogëluar atë në 540 mijë automjete.

Volkswagen, prodhuesi i dytë më i madh i makinave në botë, ka paralajmëruar se mund të detyrohet gjithashtu të ulë prodhimin më tej.

Pandemia COVID-19 rriti kërkesën për pajisje që përdorin patate të skuqura, të tilla si telefona, televizorë dhe tastierë lojërash.

Rivalët e tjerë të Toyotas, përfshirë General Motors, Ford, Nissan, Daimler, BMW dhe Renault, tashmë kanë zvogëluar prodhimin përballë mungesës globale të çipave.

Deri më tani, Toyota kishte arritur të shmangte të njëjtën gjë, me përjashtim të zgjatjes së mbylljeve të verës me një javë në Francë, Republikën Çeke dhe Turqia.

Veturat e reja shpesh përfshijnë dhjetëra mikroçipa, por Toyota përfitoi nga ndërtimi i një stoku më të madh të patate të skuqura – të quajtura edhe gjysmëpërçues – si pjesë e një përmirësimi të planit të saj të vazhdimësisë së biznesit, i zhvilluar pas tërmetit dhe cunamit në Fukushima një dekadë më parë. 

Related posts

Porsche ka filluar testimin e modelit hibrid 911

D V

Kopja e fundit e Lamborghini Miura SVJ ka dal në shitje në Zvicër

D V

Gjermanët vendosën të kondicionojnë rrugët dhe zbuluan pse

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More