Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Toyota është marka më e vlefshme e automobilave në botë

Zhurnal Ads

Toyota ka fituar çmimin si marka më e vlefshme e automobilave në botë për vitin 2020.

Dhe kjo është hera e 17-të që e fiton këtë çmim.

Po ashtu, Toyota është marka e shtatë më e vlefshme në botë në përgjithësi.

Në listën më të re, të publikuar të martën, kompanitë teknologjikë mbajnë kreun si më të vlefshmet në botë. E para është Apple, pastaj Amazon dhe Google. Toyota është e shtata.

Ekspertët, të cilët përpilojnë listën çdo vit, kanë vlerësuar vlerën e Toyotas në 51.6 miliardë dollarë.

Marcedesi është brendi i dytë më i vlefshëm për 2020 kur bëhet fjalë për automobilat, kurse e treta është BMW-ja.

Çelësi i suksesit të Toyotas, është paketa e gjerë dhe e shtrirë në gjithë botën, sidomos duke iu falënderuar modeleve të makinave hibride.

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti, Toyota ka shitur 4.02 milionë automobila apo 12.4 për qind të të gjitha makinave të shitura në botë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Edhe pse kanë kaluar 36 vite që kur u prodhua, Mercedes-Benz 280 CE W123 Coupé dëshmon se është ende “në formë” – lëviz me 210 km/h nëpër autostradë

S.B.

Kamera e Tesla-s regjistroi një përplasje të tmerrshme të veturave

S.B.

Ai ka pesë Mercedes SLR dhe tani ka zbuluar se sa kushton mirëmbajtja e tyre

S.B.

BMW-ja shton versionin e serisë 2 me rrotat e para aktive edhe në SHBA

S.B.

Audi prezanton Q8 TFSI E Quattro me 482 kuaj fuqi

admin

Tesla planifikon të eksportojë “Model 3” të Kinës në Azi dhe Evropë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...