Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Toyota GR Yaris, një veturë e ndërtuar për gara dhe e adaptuar për rrugë

Toyota GR Yaris shumë shpejt pritet të jetë në listën e veturave të preferuara të ithtarëve të veturave, shkruan “The Sun”.

Inicialet GR, janë për Gazoo Racing.

Kjo dëshmon se nuk është një Yaris i zakonshëm. Kjo veturë i afrohet veturave të garave Rally, por është adaptuar për rrugë.

Është ndërtuar për gara dhe adaptuar për rrugë, e jo një veturë rruge e adaptuar për gara. E gjithë kjo është bërë nën direktivat e legjendës finlandeze të garave rally, Tommi Makinen,

GR Yaris ka tri dyer, panele të lehta, po ashtu ka motor shumë të fuqishëm me tre cilindra.

Është e rrallë. Nëse e gjeni një rrugë të lirë e provoni shpejtësinë, atëherë e shihni fuqinë e vërtetë të kësaj veture.

Nga 0 deri në 100 kilometra në orë arrin për 5.5 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale e saj është 230 kilometra në orë. Çmimi i veturës sillet rreth 33.500 euro.

Postime të ngjashme

Gronos është Mercedes-AMG G63 i Mansory

Dafina Vidishiqi

Filloi prodhimi i veturës së re Nissan Qashqai

Dafina Vidishiqi

Dacia ndryshon logon

Dafina Vidishiqi

Mazda do të lansojë 13 modele të automjeteve të elektrizuara deri në vitin 2025

Dafina Vidishiqi

Ford Bronco që i përkiste Kevin Hartit po del në ankand

Dafina Vidishiqi

Për 40 vjet, kjo veturë ka kaluar vetëm 39 kilometra – dhe jo të gjitha nga pronari i saj

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...