Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Toyota Land Cruiser, vetura e parë e autorizuar për transportim të vaksinave

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se rreth 20 për qind e vaksinave në botë shkojnë dëm për shkak të transportit dhe ruajtjes joadekuate.

Kjo vlen për të gjitha vaksinat, përfshirë edhe ato për COVID-19 dhe problemet më të mëdha të transportit janë në vendet e varfra dhe ato me zhvillim të mesëm.

Kjo është arsyeja pse OBSH-ja ka autorizuar gjigantin japonez Toyota për të përgatitur një automjet të veçantë për të transportuar vaksinat dhe rezultati është i dukshëm.

Sipas HAK Magazine, Toyota ndërtoi një Land Cruiser të veçantë (Seria 70) me ndihmën e kompanisë nga Luksemburgu B Medical Systems, e cila u kujdes për frigoriferin që është instaluar në SUV.

Një bagazhin 396 litërsh mund të vendosen 400 pako vaksinash dhe të ruhen në temperatura nga 2 deri në 7 gradë Celzius. \ Revijahak.hr

Postime të ngjashme

Fordi nis prodhimin e versionit të ri të veturës më të shitur në SHBA

S.B.

Volkswageni paralajmëron dy modele të reja elektrike

S.B.

Shitjet e automjeteve BMW në maksimumin historik

R Zh

Shitjet e veturave në Gjermani rriten me 36% në mars

S.B.

Qëndronte i “konservuar” për 35 vjet, zbulohet një Porsche super i rrallë – një makinë që përmbante një mrekulli të vërtetë

S.B.

Djali me një Lamborghini Urus kërcen mbi një Lamborghini Aventador

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...