Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Toyota lanson dy modele të veturave me teknologji të përparuar

Toyota Motor Corp ka zbuluar të enjten modele të reja të Lexus dhe Mirai në Japoni, të pajisura me asistencë të përparuar të shoferit, derisa konkurrenca po bëhet e më e madhe për të zhvilluar më shumë vetura të tilla.

Ky lansim i fundit i Toyotas vjen derisa prodhuesit e automjeteve, fillestarët e makinave elektrike dhe gjigandët e teknologjisë po investojnë në të ashtuquajturat “tiparet e sigurisë aktive”.

Teknologjia e re e ndihmës së ngasjes së prodhuesit japonez të makinave, ose Advanced Drive, përmban një sistem autonom të nivelit dy, që asiston në drejtimin e veturës, të tilla si kufizimi i makinës në korsinë e saj, ruajtja e distancës nga automjetet tjera dhe ndërrimi i korsive nën mbikëqyrjen e shoferit.

Vetura luksoze “Lexues LS” do të jetë në shitje nga e marta, derisa çmimi i saj është 148.627.70 dollarë, derisa lloji i ri i modelit Mirai do të do të dalë në shitje nga 12 prilli me 8.4 ose 8.6 milion yen.

Postime të ngjashme

“Frenat kanë dështuar”: Shihni se çfarë bëri pronarja e zemëruar e ‘Tesla’ në Panairin e Makinave në Shanghai

S.B.

I prodhuar 26 vjet më parë dhe me mbi 1 milion kilometra të kaluara – ky Golf tregon “se ende është i frikshëm” në autostradën gjermane

S.B.

A do të jetë ky Mercedes i radhës nga gjiganti gjerman?

S.B.

Vjen Huawei i parë me rrota – kjo është makina e parë

S.B.

Mercedes njofton mini-furgonin elektrike EQT

S.B.

Subaru i rrallë u shit për 312,555 dollarë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...