Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Toyota Yaris, vetura e vitit 2021 në Evropë

Gazetarë që fushë të tyre kanë veturat dhe automobilizmin, kanë zgjedhur sot veturën e vitit 2021 për Evropë.

Fituese e këtij çmimi është vetura japoneze, Toyota Yaris.

Fituesi është nxjerr me votat e 59 gazetarëve nga 22 vende evropiane. Modeli Yaris ka marrë 266 pikë.

Në vendin e dytë ka dalë Fiat 500e me 240 pikë, kurse në të tretin Cupra Formentor me 239 pikë. Pasojnë Volkswagen ID.3 (224), Skoda Octavia (199), Land Rover Defender (164) dhe Citroen C4 (143).

Votimi bëhet bazuar në ofertën dhe çmimin për të.

Fitues i këtij çmimi për vitin e kaluar ishte Peugeot 208. Ky çmim ndahet prej vitit 1964.

Fituesit e deritashëm:

 • 1964 Rover 2000
 • 1965 Austin 1800
 • 1966 Renault 16
 • 1967 Fiat 124
 • 1968 NSU Ro80
 • 1969 Peugeot 504
 • 1970 Fiat 128
 • 1971 Citroën GS
 • 1972 Fiat 127
 • 1973 Audi 80
 • 1974 Mercedes-Benz 450
 • 1975 Citroën CX
 • 1976 Simca 1307-1308
 • 1977 Rover SD1
 • 1978 Porsche 928
 • 1979 Simca Horizon
 • 1980 Lancia Delta
 • 1981 Ford Escort
 • 1982 Renault 9
 • 1983 Audi 100
 • 1984 Fiat Uno
 • 1985 Opel Kadett
 • 1986 Ford Scorpio
 • 1987 Opel Omega
 • 1988 Peugeot 405
 • 1989 Fiat Tipo
 • 1990 Citroën XM
 • 1991 Renault Clio
 • 1992 Volkswagen Golf
 • 1993 Nissan Micra
 • 1994 Ford Mondeo
 • 1995 Fiat Punto
 • 1996 Fiat Bravo
 • 1997 Renault Scenic
 • 1998 Alfa Romeo 156
 • 1999 Ford Focus
 • 2000 Toyota Yaris
 • 2001 Alfa Romeo 147
 • 2002 Peugeot 307
 • 2003 Renault Mégane
 • 2004 Fiat Panda (nuova)
 • 2005 Toyota Prius
 • 2006 Renault Clio
 • 2007 Ford S-MAX
 • 2008 Fiat 500
 • 2009 Opel Insignia
 • 2010 Volkswagen Polo
 • 2011 Nissan Leaf
 • 2012 Opel Ampera/Chevrolet Volt
 • 2013 Volkswagen Golf VII
 • 2014 Peugeot 308
 • 2015 Volkswagen Passat B8
 • 2016 Opel Astra
 • 2017 Peugeot 3008
 • 2018 Volvo XC40
 • 2019 Jaguar I-Pace
 • 2020 Peugeot 208
 • 2021 Toyota Yaris

Postime të ngjashme

Ferrari në vitin 2025 do ta lansojë veturën e parë tërësisht elektrike

S.B.

Prezantohet edhe zyrtarisht Mercedes EQS – luks i jashtëzakonshëm dhe brendësi e digjitalizuar

S.B.

Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

S.B.

Audi i bën konkurrencë Maybach-ut

S.B.

Apple konkretizon planet për veturën elektrike, bashkëpunon me kompani të njohura

S.B.

Gjysmë shekulli nga klasiku i Mercedesit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...