Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Tragjedi në Iran, dhjetë alpinistë të vdekur nga stuhitë e borës

10 alpinistë kanë vdekur në malet në veri të Teheranit nga stuhitë e borës. Mes viktimave është një aktivist politik, një akademik, një mjek dhe një instruktor alpinizmi. Të paktën kështu raporton BBC.

Gjysmëhëna e Kuqe ka dërguar në terren 20 ekipe, të cilat kanë arritur të shpëtojnë vetëm 14 alpinistë.

Mendohet se numri i viktimave mund të jetë më i lartë. Kërkimet dhe përpjekjet e shpëtimit u ndërprenë gjatë natës, por pritet të vazhdojnë sot.

Duhet thënë se ka patur më herët paralajmërime për mot të keq dhe ortekë të mundshëm. Në mediat sociale, disa njerëz raportuan për keqfunksionim të sistemeve GPS, tek të cilat alpinistët mbështeten për ekspedita në male.

Postime të ngjashme

Së paku 33 të vdekur në protestat në Birmani

T E

Njeriu që i shpëtoi tragjedisë me aeroplan

T E

Irak, sulm me raketë në një bazë usahtarake amerikane

S.B.

Raportet: Gjermania do të përgjojë partinë e ekstremit të djathtë AfD

S.B.

Ministri i Jashtëm Di Maio shpreh solidaritetin e Italisë ndaj Greqisë për tërmetit që tronditi sot vendin

S.B.

Partia e kryeministrit hungarez, Viktor Orban largohet nga grupi i Partive Popullore Evropiane

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...