Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Trajanov: Teza e plasuara nga Bullgaria janë jashtëzakonisht të rrezikshme dhe armiqësore për vendin tonë

Zhurnal Ads

Shkup, 19 tetor – Duke folur në ‘Vetëm e vërteta’ Pavle Trajanov nga LD tha se Bullgaria po bënte teza absurde në lidhje me çështjen maqedonase.

“Bullgaria vë teza absurde në çështjen maqedonase sepse gjuha është tipari kryesor që shënon një komb. Kjo do të thotë që nëse ai kundërshton gjuhën tonë, ai kundërshton popullin maqedonas dhe unë mendoj se është jashtëzakonisht e papërgjegjshme për Bullgarinë të përcaktojë historinë tonë edhe më pak se çfarë duhet të shkruhet në librat shkollorë të përdorur nga studentët tanë.

Këto teza të vendosura nga Bullgaria janë jashtëzakonisht të rrezikshme dhe mund të them se ato janë teza armiqësore ndaj vendit tonë. Si shtet duhet të bashkohemi për të ndërtuar unitetin për të pasur një strategji të veçantë se si të ruajmë vlerat tona.

Shpresoj që në këtë vend të ketë vija të kuqe që nuk guxojnë të prishen jashtë tyre. “Bullgaria ka paraqitur teza plotësisht të papranueshme dhe ne duhet t’u themi qartë atyre se gjuha është një tipar kryesor,” tha Trajanov.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Romët e keqtrajtuar nga policia e fituan RMV-në në Strasburg, shteti do të duhet t’i paguajë atyre nga 7,500 euro

E.E.

EVN Maqedoni realizoi aksion për donacione të Vitit të Ri nëpër të gjithë territorin e vendit

Z H

Në Kosovë kalohet pa PCR, masat e reja nuk vlejnë për Maqedoninë e Veriut

E.E.

Zaev: Në kohë kritike të pandemisë me Covid, popujt e Evropës duhet të jenë të bashkuar

Z H

Kuvendi – Vend për ofendime apo për sjelljen e ligjeve të mira?

Z H

Kokainë gjendet në Shkup, arrestohet një 35 vjeçar

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...