Kosovë

Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

Zhurnal Ads

Politikania serbe nga Kosova Rada Trajkoviq vlerësoi se marrëveshja e nënshkruar në Uashington paraqet një tërmet të madh politik për presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Ajo tha për televizionin serb N1 se vendimet që Vuçiq nënshkroi për të zbatuar, e sjellin atë në konflikt me Kinën dhe Rusinë në një mënyrë të caktuar.

“Ai pranoi detyrimet e shtetit amerikan pikërisht në mënyrë që të zgjaste jetën e tij politike. Që do të thotë që një karrige është hequr tashmë. Marrëveshjet në lidhje me gazin, për Rusinë, janë gjithashtu një përparësi, dhe Vuçiq gjithashtu pranoi një karrige tjetër atje, për të zhvlerësuar ngadalë një partner tjetër strategjik. Është një tërmet i madh politik për Vuçiqin,” tha Trajkoviq.

Sipas saj, marrëveshja e Uashingtonit e vuri Vuçiqin në thelb të ndërpresë marrëdhëniet me ‘vëllain e tij kinez Xi Jinping”.

Postime të ngjashme

KMDLNj: Është koha për lehtësimin e masave kufizuese

admin

E godet me kondakë të pistoletës, i dyshuari në arrati

admin

Kosovës i shtohen edhe 1 mijë e 500 specializantë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...