Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Trajtimi me mjaltë dhe kanellë për uljen e kolesterolit në gjak

Kolesteroli është një yndyrë e domosdoshme për çdo qelizë të trupit.

Kolesteroli ndahet në dy kategori: Lipo-proteinë e dendësisë së lartë që njihet si kolesteroli i mirë dhe lipo-proteinë e dendësisë së ulët që njihet ndryshe si kolesteroli i keq.

Kolesteroli në vetvete ka katër funksione kryesore:

Mirëmbajtjen e strukturave qelizore,

Prodhimin e acideve biliare në zorrë,

Mundësimin e prodhimit të vitaminës D

Ndihmë për prodhimin e hormoneve.

Kolesteroli i keq duhet mbajtur në nivele të ulëta për shumë arsye, veçanërisht për shmangien e sëmundjeve të zemrës.

Nivelet e duhura të kolesterolit në gjak

Tek të rriturit, niveli i kolesterolit të plotë duhet të jetë më pak se 200 mg/dl.

Nivelet e kolesterolit të keq duhet të jenë nën 100 mg/dl ndërsa nivelet e kolesterolit të mirë duhet të jenë mbi 60 mg/dl.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për një kurë krejtësisht natyrale e cila falë konsumit të rregullt ditor, ndihmon në mbajtjen nën kontroll dhe uljen e nivelit të kolesterolit të keq.

Përbërësit:

2 lugë gjelle mjaltë,

1 lugë gjelle kanellë pluhur,

1 filxhan me çaj jeshil.

Përgatitja:

Ziejeni ujin në një çajnik, fikeni zjarrin dhe vendosni bustinën e çajit jeshil ose çaj të thatë.

Pas 5 minutash, kullojeni çajin në një filxhan.

Shtoni një lugë gjelle me kanellë pluhur e më pas dy lugë gjelle mjaltë.

Si ta përdorni kurën kundër kolesterolit

Ky lëng mirëbërës duhet konsumuar rregullisht çdo ditë.

Ai arrin të ulë nivelin e kolesterolit në gjak që dy orë pas pirjes.

Vetitë e çajit kundër kolesterolit i atribuohen përbërësve të tij të shëndetshëm.

Kanella ka aftësi të stabilizojë sheqernat në gjak.

Mjalti përmirëson tretjen dhe ul kolesterolin.

Çaji jeshil ndihmon në djegien e yndyrnave dhe përmirëson performancën fizike të njeriut.

Kolesteroli i keq mund të mbahet në nivele të ulëta falë katër ndryshimeve të rëndësishme në stilin e jetesës.

Këto ndryshime janë:

Ushqyerja e shëndetshme,

Aktiviteti i rregullt fizik,

Lënia e duhanit,

Mirëmbajtja e peshës.

Nëse ndryshimet në stilin e jetesës janë të pamjaftueshme, mund të konsultoheni me një mjek për marrjen e medikamenteve të veçanta kundër kolesterolit./AgroWeb.

Postime të ngjashme

OBSH nuk rekomandon imunizimin me dy lloje vaksinash

S.B.

Kanceri i veshkave është më i vështiri për t’u zbuluar: Shenjat më të hershme që trupin po shkatërron kjo sëmundje e rrezikshme!

S.B.

Gabimet e prindërve të cilat dobësojnë sistemin e imunitetit te fëmijët

S.B.

Ekspertët pohojnë: Teknika 4-4-4 zgjidh edhe problemet më të mëdha

S.B.

Një sallatë me kastravec e hudhër për të luftuar hipertensionin

S.B.

1/3 e të shëruarve nga Covid vuajnë nga depresioni, ankthi dhe sëmundje mentale

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...