Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Traktati i pandemisë/ Firmosin 20 udhëheqës, mes tyre edhe Rama

Pandemia e koronavirusit ka shtyrë më shumë se 20 liderë botërorë të bëjnë thirrje për një zgjidhje të re për të ndihmuar botën të përgatitet ndaj situatave të ngjashme në të ardhmen.

Covid 19 i gjeti qeveritë në mbarë të papërgatitura për sëmundje të tilla kaq masive. Në shkrimin e përbashkët, udhëheqësit, përfshirë presidentin e Francës, Emmanuel Macron të Francës dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel shprehën se Covid 19 ka paraqitur sfidën më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore.  Çështja nuk është nëse do të ndodhë një krizë tjetër pandemike, por kur, shkruajnë ata. Një prej nënshkruesve të artikullit është dhe kryeministri Edi Rama.

Udhëheqësit thonë se, për të ndërtuar bashkëpunimin ndërkombëtar duhet një traktat i ngjashëm me atë të arritur pas Luftës së Dytë Botërore. Në shkrim theksohet se vendet duhet tani “të jenë më të përgatitura për të parashikuar, parandaluar, zbuluar dhe reaguar në mënyrë efektive ndaj pandemive në një mënyrë shumë të koordinuar“.

Një traktat i ri do të ndihmonte në krijimin e sistemeve më të mira për njoftimin e njerëzve për pandemitë e mundshme. Pakti gjithashtu do të përmirësonte ndarjen e të dhënave dhe shpërndarjen e vaksinave dhe paisjeve mbrojtëse personale. “Do të ketë pandemi të tjera dhe emergjenca të tjera të mëdha shëndetësore. Asnjë qeveri e vetme ose agjenci shumëpalëshe nuk mund ta trajtojë këtë kërcënim vetëm”, shkruajnë liderët botërorë.

Që kur koronavirusi u shfaq në Kinë, në fundin e vitit 2019, vendet anembanë globit janë detyruar të marrin masa të forta, përfshirë dhe izolimin kombëtar, në mënyrë që të frenojnë përhapjen e sëmundjes, një mision ky që rezultoi mjaft i vështirë.

Postime të ngjashme

850 mijë! Rama bën bilancin e të vaksinuarve në vendin tonë

Dafina Vidishiqi

SHBA dhuron 1 milionë dollarë pajisje mjekësore për Shqipërinë

Dafina Vidishiqi

Asnjë viktimë nga COVID-19 në Shqipëri, vetëm 7 raste të reja

Dafina Vidishiqi

Tre variantet e vendimit për Metën, Kushtetuesja mund t’i drejtohet edhe komisionit të Venecias

Dafina Vidishiqi

Rama takon Sarkozyn në Paris: Privilegj të këshillohem me të për sfidat e Shqipërisë

Dafina Vidishiqi

Meta dhe Rama e përshëndetën vendimin e Holandës për hapje të negociatavе të Shqipërisë me BE-në

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...