Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Transplantim i suksesshëm i zemrës te një djalosh 27-të vjeçar

Shkup, 17 prill 2021 – Disa orë pas mesnate në Klinikën për Kardiologji filloi rrahja e zemrës së re te një djalosh 27-të vjeçar nga dhuruesja e moshës së ngjashme e cila vdiq si pasojë e një aksidenti.

Ministri i Shëndetësisë për MIA-n konfirmoi se operacioni është i suksesshëm.

“Zemra është pranuar, pacienti gradualisht po zgjohet”, theksoi Filipçe.

Ministri në mëngjes ka informuar se në orën 03:33 minuta filloi të rrahë zemra e re e dhuruar tek djaloshi 27-të vjeçar.

“Ky është transplantimi i dytë i kryer i zemrës në historinë e shtetit, në Klinikën për Kardiokirurgji. Urime  deri te të gjithë kolegët dhe falënderim deri te i gjithë ekipi i cili gjatë gjithë natës ka punuar pa u lodhur. Ky është një sukses i madh i shëndetësisë së Maqedonisë, i cili nuk do të ishte i mundur pa pajtimin  për dhurimin e organeve nga familja e pacientes së re, e cila humbi jetën. Jam krenar me kolegët e mi”, shënoi para pak kohe ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në profilin e tij në Fejsbuk.

Postime të ngjashme

ASH-AA: Përshëndesim vendimin e Pendarovskit, Ligji të kthehet në Kuvend dhe tu shërbejë qytetarëve

R Zh

Buçi: Kishim mosmarrëveshje me Qeverinë

R Zh

Zaevi: Micotakisi zhvilloi disa ide për të hequr bllokadën bullgare dhe për të ndihmuar në rrugën tonë drejt BE-së

R Zh

MPJ-ja e Bullgarisë: Jemi të hapur për dialog me Maqedoninë e Veriut, takim do të ketë kur të plotësohen kushtet e nevojshme

R Zh

Hoxha opozitës: Nëse votoni ndryshimet të hënën, paret u lëshohen duhanprodhuesive deri të premten

N E

Janë ndarë certifikatat e pjesëmarrësve në programin “Menaxher të rinj dhe lider biznesi”

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...