Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Transporti i së ardhmes: Njerëzit e parë hipën në Hyperloop – vagon, i cili lëvizë me shpejtësi deri njëmijë km / orë

Zhurnal Ads

Me ndihmën e një ngritjeje magnetike, vagonët në Hyperloop mund të transportojnë njerëz dhe ngarkesa me shpejtësi deri në 1000 km / orë.

Për herë të parë, njerëzit u ulën dhe hipën dje në Hyperloop të Virgin, por do të jetë një vit tjetër para se udhëtimi i së ardhmes të bëhet diçka që njerëzit e zakonshëm do të jenë në gjendje të përdorin, transmeton Telegrafi.

A Virgin Hyperloop pod is seen at their DevLoop test site in Las Vegas, Nevada, in this November 8, 2020 handout image released by Virgin Hyperloop. VIRGIN HYPERLOOP/Handout via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. NO RESALES. NO ARCHIVES.

Kompania e miliarderit Richard Branson zhvilloi një provë sigurie në vendin e provës afër Las Vegas, në të cilin drejtuesit e tyre të teknologjisë dhe përvojës së udhëtimit ‘vrapuan’ me 172 km / orë.

“Kam pasur kënaqësinë e vërtetë të shoh një moment të tillë që është mjaft i rëndësishëm”, tha Ahmed Bin Sulayem, drejtor i Virgin Hyperloop.

Hyperloop është një transport futuristik i së ardhmes në të cilën njerëzit do të udhëtonin me vagon ose kapsolla që ndodhen në një tub vakumi me shpejtësi deri në 1000 km / orë.

Këto vagonë ​​mund të arrijnë këto shpejtësi të çmendur duke përdorur një magnet, të njëjtën teknologji të përdorur nga sisteme të ndryshme hekurudhore, por këtu është në një vakum.

Nëse ata mund të zhvillojnë dhe provojnë teknologjinë, dhe më pas të ndërtojnë një sistem si ky, udhëtimi midis Nju Jorkut dhe Uashingtonit do të zgjaste gjysmë ore.

Virgin ka bërë më shumë se 400 teste deri më tani, por pa njerëz.

Kompania ka në plan të konfirmojë që sistemi është i sigurt në pesë vitet e ardhshme, dhe në dhjetë vjet ata duan të kenë edhe linjat e para tregtare.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Pronari i një lokali belg “themelon fenë e tij”, për të anashkaluar rregullat e bllokimit

S.B.

“LG” dhe “Magna” me një kompani të përbashkët miliarda dollarëshe

S.B.

Procesorët e rinj Intel Rocket Lake S janë 19% më të shpejtë se paraardhësit

S.B.

Apple redukton komisionet e App Store

S.B.

Sekreti i logos së Applet në iPhone – videoja që u bë virale

S.B.

Shitjet e iPhone 12 të Apple në Kinë më të larta se sa pritej në Q4

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...