Agjencia Zhurnal.mk
Bota Kuriozitete

Trashëgimia jomateriale në tryezë

Bobo është bukë e zier me avull. Në provincën Shandong të Kinës Lindore, “huabobo” është një trashëgimi kulturore jomateriale dhe ka histori prej mbi 300 vjetësh.

Ajo përgatitet me miell dhe mund të bëhet në formën e njerëzve, kafshëve dhe bimëve. Për Festën e Pranverës, bobo e zier me avull ka kuptimin e jetës së ngrohtë dhe të ngjitjes lart e më lart.

Postime të ngjashme

Kinën dhe Rusinë i bashkon biznesi në Serbi

D V

Policia ukrainase e gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

D V

Iranit do t’i përgjigjemi në mënyrë kolektive, thotë SHBA-ja

D V

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...