Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Trazirat në Kapitol, demokratët paraqesin provat kundër Trump

Në Senatin amerikan mbaroi mbrëmë bërja publike e të gjitha provave që zotërojnë demokratët se Donald Trump ishte nxitës i kryengritjeve në Kapitol. Sipas tyre, tanimë, nuk ka asnjë dyshim në lidhje me përfshirjen e tij në këtë proces.

Në argumentet përmbledhëse, prokurori kryesor, ligjvënësi Jamie Raskin u tha 100 senatorëve që po luajnë rolin e jurisë se duhet të përdorin “logjikën e shëndoshë për ngjarjet në Kapitol”.

“Një parim bazë është se askush nuk duhet të nxisë dhunë” në demokracinë amerikane, tha Raskin. Sot radhën e ka pala mbrojtëse të paraqesë provat e saj në lidhje me sa ndodhi më 6 janar.

Postime të ngjashme

Organizatat botërore kërkojnë furnizim urgjent për vendet e varfëra me vaksina kundër Kovid-19

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

D V

Nga sot, hyrja në Gjermani vetëm me test negativ antiCOVID-19

D V

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...