Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Tre infermiere në Klinikën Universitare në Shkup janë infektuar me coronavirus

Zhurnal Ads

Shkup, 22 tetor, zhurnal.mk – Tre infermiere nga Klinika Universitare e Gjinekologjisë dhe Akusherisë janë pozitiv për Covid-19. Ata u infektuan përmes kontakteve familjare, ndërsa dy mjekë përfshirë drejtoreshën e Klinikës, Viktorija Jovanovska, janë në vetizolim për shkak të anëtarëve të sëmurë të familjeve të tyre.

Këtë e konfirmoi sot për MIA nga drejtoresha Jovanovska, e cila tha se tre infermieret u infektuan përmes kontakteve nga jashtë, përkatësisht kontaktit familjar, ndërsa jo në Klinikë.

“Të dy jemi mjekë në vetizolim, nuk jemi me vendim, por jemi në vetizolim sepse kemi më shumë se tre pacientë në familje. Jemi testuar edhe mjeku edhe unë jemi negativë. Nëna ime, motra ime dhe nipi im janë pozitiv dhe dy nga nipërit e mbesave të mia janë pozitivë. Nuk kam pasur asnjë kontakt me infermierët. Familjarët e mjekut janë gjithashtu pozitiv. Kjo është arsyeja pse ne jemi në vetizolim”, tha Jovanovska.

Ajo shtoi se të gjithë në Klinikë respektojnë protokollet për mbajtjen e pajisjeve mbrojtëse personale.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kovaçev: Është shkatërruar besimi në mes Shkupit dhe Sofjes

E.E.

Fillon të zbardhet mali Sharr, ja si duket sonte Dragashi

T E

Filipçe: Shteti ka kapacitet për të kryer regjistrim gjatë pandemisë

T E

Masat e reja kundër Covid-19 në fazë konsultimi, priten ndryshimet ligjore

E.E.

Bogdanoviq: Kam qëndrimin tim, nuk e pranoj Pavarësinë e Kosovës

admin

VMRO-DPMNE për kufizimin e mysafirëve: Policia mund të hyjë vetëm nëse ka vendim nga gjykata

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...