Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Tre skenarët se si mund të zhvillohet edicioni i sivjetmë i Eurovisionit

Organizatorët e Eurovisionit kanë përjashtuar mundësinë e mbajtjes së festivalit në formatin e plotë të drejtpërdrejtë pa distancime shoqërore kur ngjarja e këtij viti do të vihet në skenë në maj.

Ata thanë se ishin ende duke peshuar mënyrën më të mirë për të vënë në skenë shfaqjen dhe janë “të vendosur por realistë”.

Garuesve tashmë u është kërkuar të prodhojnë një shfaqje “live në kasetë” përpara konkursit.

Videot do të përdoren nëse artistët nuk mund të udhëtojnë për shkak të pandemisë, ose detyrohen të bëjnë karantinën në vendin e ngjarjes.

Eurovision 2021 do të zhvillohet në Roterdam pasi Holanda fitoi konkursin në vitin 2019 me artistin Arcade. Ngjarja e vitit të kaluar u anulua për shkak të pandemisë.

“Konkursi i Këngës Eurovision patjetër do të bëjë kthimin e tij të mirëpritur këtë maj pavarësisht nga pandemia, por, në rrethanat mbizotëruese, është për fat të keq e pamundur të mbajmë ngjarjen në mënyrën siç jemi mësuar”, tha mbikëqyrësi ekzekutiv Martin Österdahl.

“Eurovision ‘patjetër’ do të shkojë përpara”, thotë Norton

Kush garon?

Të 41 vendet që ishin planifikuar të garonin në vitin 2020 do të kthehen, ashtu si shumë nga garuesit që supozohej të merrnin pjesë vitin e kaluar. Sidoqoftë, të gjithë artistëve do t’u kërkohet të interpretojnë një këngë tjetër.
Kandidatët që kthehen përfshijnë Lesley Roy të Irlandës dhe Daði Freyr të Islandës, të cilët janë cilësuar si favoritë për ta fituar.

BBC ende nuk ka zbuluar se kush do të përfaqësojë Mbretërinë e Bashkuar, por garuesi i vitit të kaluar, James Newman, ka thënë më parë se ai është i etur të kthehet.

“Unë kam thënë që dua ta bëj atë”, i tha ai BBC Radio 1 vitin e kaluar. “Për mua, është sikur dua të përfundoj atë që fillova”.

Çfarë ndodh më pas?

Vitin e kaluar, Eurovisioni shpalli katër “skenarë” për mënyrën se si mund të zhvillohej konkursi, duke filluar nga një shfaqje e arenës në shkallë të plotë me një audiencë, në një ngjarje virtuale.

Të mërkurën, Eurovisioni njoftoi se “Skenari A”, i cili do të përfshinte “një vend të mbushur plot”, ishte përjashtuar.

Skenarët e Eurovisionit

Skenari B do të thotë se mund të ketë akoma një shfaqje të distancuar nga shoqëria, me një audiencë të reduktuar dhe pjesëmarrës që performojnë në arenën ‘Ahoy’ të Roterdamit. Masa të rrepta të shëndetit dhe sigurisë, përfshirë testimin e shpeshtë të Covid, do të duhej të ishin në vendin ku supozohet të zhvillohet shfaqja.

Për skenarin C, të gjitha shfaqjet do të luhen “live në kasetë” me prezantuesit që drejtojnë shfaqjen nga Rotterdamit. Aktet e intervalit gjithashtu do të luanin drejtpërdrejt nga arena në një audiencë të reduktuar. Opsioni përfundimtar do të ishte për një konkurs plotësisht virtual, pa audiencë.

Organizatorët thonë se ata aktualisht “po përqendrojnë përpjekjet e tyre” në opsionin B “ndërsa mbajnë realisht opsionet e zvogëlimit në tryezë për javët në vijim”.

Postime të ngjashme

‘Përpara Kosova, paç fat’ – Rita Ora shpërndan parakalimin e ekipit tonë në Tokio

D V

Dua Lipa publikon fotografi nga vizita në Tiranë: Jam e nderuar që ndodhem këtu

D V

Me bikini dhe fustan që i thekson linjat, Keisi Medini josh me dukjen e saj

D V

Britney Spears shpalos ëndrrat për të ardhmen pasi të lirohet nga babai saj konservator

D V

“Nëse don” tani në yotube nga Loredana dhe Mozzik

D V

Kim Kardashian merr pjesë në ngjarjen e albumit të Kanye West ndërsa familja tregon mbështetjen e këngëtarit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...