Agjencia Zhurnal.mk

Tre të arrestuar mbi komplotet terroriste të Sidnei

Policia australiane të martën arrestoi tre burra të akuzuar për lidhje me grupin e Shtetit Islamik mbi një komplot të dyshuar për të sulmuar stacionet policore, ambasadat dhe objektet e mbrojtjes në Sidnein qendror, shkruan AFP.

Meshkujt – të moshës 20, 23 dhe 30 vjeç – u arrestuan në sulme në rrethinat e qytetit pasi aktivitetet e tyre në internet ngritën dyshime.

Dy prej tyre do të përballen me akuzat për të qenë anëtarë të një organizate terroriste dhe për përgatitjet për të kryer sulme terroriste.

“Ne do të themi se ata kishin një numër objektivash, duke përfshirë stacione policore, institucione të mbrojtjes, ambasada dhe këshilla, gjykata dhe kisha”, u tha gazetarëve komisari australian i ndihmës policore australiane Ian McCartney.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Z H

Lajmet e fundit

Loading...