Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Tregu Evropian i makinave po rimëkëmbet (shumë) ngadalë

Shitjet e veturave në mars u rritën me 63%, krahasuar me marsin e vitit të kaluar, por rezultatet janë akoma larg atyre të arritura para pandemisë.

Me përjashtim të krizës së vitit të kaluar, shitjet e muajit të kaluar të veturave në Evropë ishin më të ulëtat që nga marsi 2013 dhe 22% më të ulëta se në vitin 2019.

Sipas të dhënave nga 26 tregje në Evropë, shitjet u rritën nga 842,094 vitin e kaluar në 1,374,313 njësi në mars, sipas Jato Dynamics.

Se kjo ende nuk është një arsye për të festuar konfirmohet nga fakti se shitjet tremujore janë vetëm 1% më të larta se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, dmth më e ulëta që nga viti 1986, transmeton Telegrafi.

“Tregu evropian është larg para-pandemisë dhe qeveritë duhet të marrin masa për të rritur shitjet dhe për të rivendosur besimin e klientit”, tha Felipe Munoz, një analist global në JATO Dynamics.

Çfarë kërkohet?

Vetëm dy grupe automjetesh, SUV dhe modele me energji elektrike, regjistruan një rezultat pozitiv.

Në mars, automjetet elektrike arritën një rekord 16%. Kujtojmë, marsin e kaluar pjesëmarrja ishte 9.7%, dhe në 2019 vetëm 3.4%.

Pjesa e SUV-ve është rritur edhe më shumë. Në mars 2019, ishte 37%, vitin e kaluar 40%, dhe këtë mars aq sa 45%. Rritja më e madhe e popullaritetit është regjistruar në Suedi, Norvegji, Slloveni dhe Hungarinë fqinje.

Golf më i shitur

Golf ka rifituar titullin e modelit më të shitur në tregun evropian, me një pjesë në rritje të performancave hibride. Shitjet ishin 26,265 njësi, ose vetëm 836 njësi më shumë se Peugeot 208 i vendit të dytë.

Opel Corsa është në vendin e tretë, përpara Clio dhe Polo, dhe vendin e katërt e zuri Tesla Model 3, gjithashtu modeli më i shitur elektrik.

Le të përmendim edhe risitë. Citroen C4 i sapo lansuar arriti në 5,671 regjistrime, dhe Opel Mokka deri në 5,560 njësi. VW ID.3 elektrike dhe ID.4 kishin shitje pak më të ulëta.

Postime të ngjashme

BMW punon me kompozitor të njohur për të krijuar zërin e veçantë të veturave elektrike

S.B.

Audi R8 prek lehtësisht shpejtësinë 335 km/orë, më shumë se maksimumi i deklaruar

S.B.

Me veturë tërheq kamp-shtëpizën nëpër një autostradë në Britani, shoferi nuk e dinte që i ishte shfryrë goma – ndalet nga policia

S.B.

Ky “Chevrolet” i vitit 1960 është bërë aq tërheqës sa ‘do të shpenzonit edhe centin e fundit për ta blerë atë’!

S.B.

Tesla po humbet burimin e të ardhurave që ka qenë thelbësore për fitimet

S.B.

Renaulti vitin e ardhshëm lanson veturën e parë elektrike

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...