Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi

Treni i parë i mallrave nga Turqia arrin në Xi’an

Treni i parë i mallrave nga Turqia në Kinë ka mbërritur në qytetin veriperëndimor të Kinës Xi’an dhe, sipas autoriteteve lokale, të gjitha mallrat e transportuara iu nënshtruan zhdoganimit.

Sipas autoriteteve lokale të tregtisë, treni i nisur prej Stambollit më 4 dhjetor, udhëtoi 8693 kilometra me 42 kontejnerë që mbartnin produkte me vlerë rreth 10.4 milion juanë (afërsisht 1.59 milionë dollarë), shkruan “Xinhua”.

“Ky rast i lumtur shënon rilindjen e lidhjeve historike mes Turqisë dhe Kinës”, -tha Abdulkadir Emin Onen, ambasadori turk në Pekin, duke folur në ceremoninë e organizuar për ngjarjen.

Lidhjet hekurudhore mes Kinës dhe Evropës, shtoi diplomati, janë bërë edhe më jetike gjatë pandemisë Covid-19, sepse trenat e mallrave luajnë një rol vendimtar në stabilizimin e zinxhirit ndërkombëtar të logjistikës. (Elona)

Treni i parë i mallrave nga Turqia në Kinë ka mbërritur në qytetin veriperëndimor të Kinës Xi’an dhe, sipas autoriteteve lokale, të gjitha mallrat e transportuara iu nënshtruan zhdoganimit.

Sipas autoriteteve lokale të tregtisë, treni i nisur prej Stambollit më 4 dhjetor, udhëtoi 8693 kilometra me 42 kontejnerë që mbartnin produkte te ndryshme- shkruan “Xinhua”.

“Ky rast i lumtur shënon rilindjen e lidhjeve historike mes Turqisë dhe Kinës”, -tha Abdulkadir Emin Onen, ambasadori turk në Pekin, duke folur në ceremoninë e organizuar për ngjarjen.

Lidhjet hekurudhore mes Kinës dhe Evropës, shtoi diplomati, janë bërë edhe më jetike gjatë pandemisë Covid-19, sepse trenat e mallrave luajnë një rol vendimtar në stabilizimin e zinxhirit ndërkombëtar të logjistikës.

Postime të ngjashme

Gati 8000 vende të lira pune ka pasur në kuartalin e fundit të vitit 2020, më së shumti në industrinë përpunuese

Z H

Ivent industria kërkon ndihmë financiare të pakthyeshme, papunësia bie me mbi 60 për qind

Z H

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Z H

Priten çmime të reja të derivateve të naftës nga KRRE-ja

R Zh

LSM: Dialogu social duhet të zgjerohet edhe në çështjen e hendekut gjinor në pagat

Z H

Kompanitë prodhuese presin ndihmën e qeverisë për rimëkëmbje

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...