Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Tri mënyra të thjeshta për të shmangur diabetin

Mbajtja e sheqerit në gjak të qëndrueshëm është veçanërisht e rëndësishme tani, sepse zvogëlon rrezikun e diabetit të tipit 2 – një gjendje që është e lidhur me ndërlikimet e COVID-19.

Ju keni dëgjuar sa e rëndësishme është të ulni rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 pasi që ju bënë më të prekshëm ndaj goditjes në tru, sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të tjera.

Tani mjekët po paralajmërojnë që COVID-19 e bën atë më të rëndësishëm se kurrë, sepse njerëzit me diabet të tipit 2 dhe ata me kontroll të dobët të sheqerit në gjak kanë një rrezik 20 për qind më të madh për të zhvilluar komplikime të rënda nga virusi.

Lajmi i mirë? Studiuesit kanë zbuluar ndryshime të thjeshta që mbajnë nivelin e sheqerit në gjak dhe insulinës të kontrolluar në mënyrë që rrezikun tuaj.

Hapni dritaret

Diçka aq e lehtë sa hapja e dritareve dhe lejimi i ajrit të freskët në shtëpinë tuaj përmirëson ekuilibrin e sheqerit në gjak. Si? “Ekspozimi ndaj të ftohtit aktivizon indin yndyror ngjyrë kafe”, shpjegon Dr. Celi. Kjo “yndyrë e mirë” djeg sheqerin në gjak për t’ju ngrohur – dhe kjo djegie mban sheqerin në gjak të rregullt.

Zbehni dritat gjatë natës

Ulja e dritave tre orë para gjumit mund të ndihmojë sheqerin në gjak të jetë në nivele të qëndrueshme, raportojnë shkencëtarët në Universitetin Northwestern.

Në studimin e tyre të fundit, të rriturit duke ndjekur këtë këshillë të lehtë digjnin sheqerin në gjak 30 për qind në mënyrë më efektive sesa ata që ishin të ekspozuar ndaj dritave të ndritshme para gjumit – dhe efektet u kapën pas vetëm një nate!

Konsumoni ujë

Nëse keni konsumuar një gotë ujë sot, keni ulur rrezikun e diabetit! Kështu thonë studiuesit në revistën Diabetes Care. Në studimin e tyre, njerëzit që pinë të paktën 500 mililira çdo ditë kishin 28 për qind më pak të ngjarë të zhvillonin sheqer të lartë në gjak sesa ata që pinin më pak.

Postime të ngjashme

Ngrënia e mishit të kuq rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës

S.B.

Disa këshilla thelbësore rreth agjërimit

S.B.

Kush duhet të jetë fizikisht aktiv para e kush pas ushqimit?

S.B.

Shtoni këtë pluhur në pijet tuaja për të ngritur fokusin dhe shkrirë dhjamin në bark

S.B.

Vitaminat që funksionojnë njësoj si antibiotikët

S.B.

Përfitimet shëndetësore nga lulet e brokolit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...