Agjencia Zhurnal.mk
Medicina

Tri mënyra të thjeshta për të shmangur humbjen e shikimit që lidhet me moshën

Zhurnal Ads

Rreth 90 për qind e njerëzve do të kenë fillimet e kataraktit së syrit deri në moshën 65 vjeçare, madje pa e kuptuar!

Për fat të mirë, disa truqe mbrojnë sytë tuaj dhe shmangin humbjen e shikimit në lidhje me moshën:

Vendosni syze dielli

Studimet zbulojnë se vendosja e tyre edhe në ditë me re ul rrezikun e kataraktit në gjysmë duke bllokuar UVB, llojin specifik të rrezeve ultraviolet që dëmton sytë. “Ne mund të mashtrohemi duke menduar se nuk është mjaft e ndritshme për syze dielli, por ka shumë UVB që vjen përmes reve”, shpjegon James M. Stringham, Ph.D., një studiues në Duke Eye Center.

Ai tregon se syzet e diellit në dyqane të lira, të cilat bllokojnë 98 për qind ose më shumë të rrezeve që shkaktojnë kataraktin – janë po aq efektive sa syzet që kushtojnë shumë!

Konsumoni peme dhe perime

Shkencëtarët kohët e fundit zbuluan se ngrënia e vetëm një peme ose perime me ngjyra të ndezura me çdo vakt vonon fillimin e kataraktit me një dekadë dhe ul gjasat që ndonjëherë të keni nevojë për operacionin e kataraktit në gjysmë.

Shijoni një filxhan kafe me shoqëri

Një pushim kafeje do të zvogëlojë rrezikun e humbjes së shikimit dhe kataraktit në lidhje me moshën. Arsyeja intriguese: Jo vetëm që antioksidantët dhe polifenolët në prodhimin e kafeinës tregojnë se bllokojnë grumbullimin e proteinave të përfshira në katarakte me 44 për qind, studiuesit zbuluan se takimet “ballë për ballë” – madje edhe në internet – paralajmërojnë trurin tonë për ndryshime delikate në vizionin tonë, duke ndihmuar ne i kapim para se të përshkallëzohen.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

‘Trekëndëshi i vdekjes’: Në këtë zonë kurrë mos i shtrydhni puçrrat!

admin

‘Pak ftohje në ditë mban larg mjekun’, efektet pozitive të temperaturave të ulëta

S.B.

Përfitimet mbresëlënëse të lëngut të karotës

admin

Si të kuptoni se mëlçia juaj është e dëmtuar dhe ka nevojë për trajtim

admin

Epidemia me Kovid-19 negativisht ndikon ndaj diagnostifikimit të hershëm të HIV-it

Z H

Tri mënyra natyrale për të ulur sheqerin në gjak

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...