Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Tri shenja që ju tregojnë nëse keni një grip sezonal apo diçka më shumë

Zhurnal Ads

Ju me siguri tashmë i dini shenjat e një ftohjeje – rrufë, mbingarkesë, teshtitje, kollë por si të kuptoni nëse është thjesht një grip sezonal apo diçka më shumë?

Këtu, mjekët shpjegojnë se si të dallojnë nëse keni ftohje të zakonshme ose diçka që kërkon pak më shumë kujdes mjekësor, të tilla si gripi, streptokoku i fytit, meningjiti ose COVID-19:

1. Simptomat tuaja zgjasin më shumë se 4 ditë: Ftohja e zakonshme tenton të pastrohet vetvetiu brenda tre deri në katër ditë, thotë Melisa Lai Becker, shefe për mjekësinë e urgjencës në Cambridge Health Alliance.

Fillon me gërvishtje të fytit, mbingarkesë dhe rrjedhje të hundës dhe më pas zakonisht shfaqet një kollë.

2. Keni temperaturë të lartë: Pyetja është “A mund të keni ethe kur jeni me grip?” është e ndërlikuar.

Ndërsa është padyshim e mundur të keni ethe kur keni ftohje, nuk është e zakonshme – veçanërisht ethe të larta.

3. Keni probleme me stomakun: Të kesh të përziera si dhe të vjella dhe diarre – nuk është tipike, kështu që simptoma si këto mund të sinjalizojnë diçka më serioze, siç është Covidi, shkruan Living.

E rëndësishme është të keni kujdes mjekësor nëse jeni duke përjetuar këto simptoma vazhdimisht, pasi ato mund të shkaktojnë që të dehidroheni, thotë Dr. Mysore. /Telegrafi/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Gjethet e dafinës si ilaç që parandalojnë një varg sëmundjesh

S.B.

Si ta forcojmë imunitetin e hundës për luftimin e COVID-19

S.B.

Frymëmarrja: Shenja që mund të nënkuptojë se tensioni i gjakut ka arritur nivelet e urgjencës

admin

Disa ndryshime në lëkurë mund të jenë shenja paralajmëruese të sulmit në zemër

admin

“Covidi i gjatë” është pasojë e dëmtimit të konsiderueshëm të mushkërive

S.B.

A mund të ndihmojnë me të vërtetë algat në luftimin e COVID-19?

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...